إِلَهِي عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِي الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنَا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عَاجِلاً قَرِيباً كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَانِ وَ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَانِ يَا مَوْلانَا يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ یان چاپ -->

وبلاگ معرفت الله

لطفا به سایت اصلی ما مراجعه فرمایید www.marefatallah.com

وبلاگ معرفت الله

مراجعه کنندگان محترم شما می توانید به سایت ما به آدرس www.marefatallah.com مراجعه فرمایید ضمنا انشاءالله تا یکماه اینده سایت فوق با 1300 موضوع تکمیل خواهد شد.
آنچه ما را به سر منزل منظور که همانا رسیدن به معرفت الله است می رساند
بی دلی در همه احوال خدا با او بود اونمی دید و زدور خدایا میکرد
گوهری که از کون و مکان بیرون بود طلب از گمشدگان لب دریا میکرد
آدرس ایمیل :alimohammadzadeh1344@yahoo.com
موضاعات این وبلاگ غبارتند از عرفان و اخلاق ، گناه و توبه ، خدا سنجیده ، شیطان و شیطان پرستی ، تشرفات به محضر امام الزمان عج ، آخرالزمان ، لقمه های حلال ،چشم برزخی ، طی الارض ، قبل از ظهور ،ظاهر ، دنیا بعد از ظهور ،صالحان ، ابدال ، اوتاد ، قطب ، مراقبه ،خودپرستی ، هوای نفس ،شهوت پرستی ،تزکیه نفس ، تقوا ،اولیای خدا ،اذکار اللهی ،انجلیستها، انجیل، تورات، زندگی پیامبران،مکاشفه........

پیام های کوتاه
طبقه بندی موضوعی

Image result for ‫ایت الله سیستانی‬‎ Image result for ‫ایت الله بهجت‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎

کد اخبار

بایگانی
آخرین نظرات


راهکار برون‌رفت از وضعیت کنونی اقتصاد ایران چیست؟

باتوجه به وضعیت فعلی اقتصادی با در نظر گرفتن تحریمها و فشار خارجی چنانچه به امید خداوند از این وضعیت  برون رفت داشته باشیم بازهم عملکرد سنوات گذشته از دوران تحریم حاکی از رشد چشمگیری در چند دهه اخیر رانشان نمیدهد و بلحاظ اقتصادی کشور ایران به رغم منابع انسانی و مالی نتوانسته است در زمینه اقتصادی رشد شایسته ای برابر با کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه و یا آسیای شرقی مثل اندونزی و سریلانکا و یا مالزی و کره جنوبی داشته باشد و این عقب ماندگی شامل همه  بخش های مختلف اقتصادی از صنعت و تجارت ،کشاورزی ،تولید  و.... یا سایر مواردی است که به نوعی به بخش اقتصادی گره خورده است .پس نگاه راهبردی به این موضوع یک امر واجب و ضروری است .,و رشد و توسعه اقتصادی در گرو توسعه همه بخشها و تمام قوا امکان پذیر است .

اما علت اصلی آن چه بوده با وجود نوشتن چندین برنامه اقتصادی توسعه که تا کنون 6 برنامه آن اجرا شده و قرار بود فقط با دو برنامه به توسعه اقتصادی برسیم ولی این اتفاق نیفتاد و یا قرار بود در سال 1404 قدرت اول اقتصادی منطقه باشیم ولی امروز ارزش پول ملی ما از افغانستان و عراق و مابقی کشورهای همسایه پایین تر است که این نشان وضعیت بد اقتصادی ما رانشان میدهد .

بحث اصلی این است که وضعیت فعلی اقتصادی ما ربط زیادی به تحریم نداشته بلکه سیاست های اقتصادی و نحوه تدوین ، مجریان و متولیان و سوء مدیریت بیشتر از تحریم در عقب ماندگی و عدم رشد اقتصادی تاثیر گذار بوده اند .

و برای جبران این موضوع چند اقدام می بایست حتما بطور همزمان انجام پذیرد و جوان گرایی در اولویت انتخاب می بایست قرار گیرید ولی با رعایت شرایط ذیل :

1- تغییر اساسی در کاندید شدن نمایندگان مجلس بطوری که بیش از دو سوم اعضاء مجلس می بایست دارای دکترای اقتصادی،جامعه شناسی ،مدیریت اجرایی،دکترای پزشکی حرفه ای  و...بوده و حداقل سن نمایندگی 40 سال و تجربه کاری 10 ساله در کارهای مدیریتی و اجرایی خصوصا  با تجربه کارهای اقتصادی و پیشینه مطالعاتی و دارای مقالات و نظرات اقتصادی داشته تا تصویب لوایح و یا ارائه طرحها کاملا تخصصی انجام شود .(البته همین اتفاق هم اگر برای رئیس جمهوری تعریف شود قطعا در توسعه و موفقیت کشور تقش چشمگیری خواهد داشت).

2- تشکیل یک دولت با انتخاب نخبگان و فرهیختگان جامعه که دارای دکترای تخصصی و تجربه اجرایی درخشانی در زمینه وزارت مورد انتخابی باشند که البته تیم اقتصادی بسیار سهم مهمی خواهد داشت در این انتخاب.(بنابراین تخصص و تعهد و پیشینه تجربی و علمی برای انتخاب مهمترین عامل بایستی باشد).(تشکیل بانک اطلاعاتی مدیران و متخصصان متبحر و متعهد ).

3- تغییر درسیستم سازمان بودجه و  برنامه ریزی از سیستم های قدیمی به سیستم کاملا مدرنیزه و با الگو گیری از کشورهای رشد یافته همچون مالزی،سنگاپور،کره جنوبی و....

4- جداسازی بانک مرکزی و سازمان آمار ایران از بدنه دولت و مستقل بودن موارد فوق از سران سه قوه .

5- تعریف برنامه های کوتاه مدت ،میان مدت و بلند مدت بر اساس الگوهای کشورهای درحال توسعه یا رشد یافته ذکر شده بالا و تعیین حداکثر دو برنامه 4 ساله الف :برنامه ساخت زیرساخت ها  ب:برنامه دستیابی به تکنولوژی های لازم.

6- تشکیل یک سازمان مشاوره اقتصادی در کنار وزارت اقتصاد برای تعیین پروژه های تحقیقی پیشرفت اقتصادی با الگوههای موفق در کشورهای یاد شده .و تعریف دقیق برای جلوگیری از فرار مالیاتی با تعریف یک سیستم مکانیزه قوی و کوتاه کردن دست واسطه ها از اقتصاد کشور.

7- انتخاب کلیه وزرا و معاونان و مدیران استانی بر اساس معیارها و سنجش های تعیین شده که تخصص و تجربه شرط اصلی انتخاب آنان خواهد بود و حداقل سن 40 سال به شرط داشتن مدرک تخصصی عالی و تجربه اجرایی و علمی در زمینه کاری پیشنهاد شده .

8- واگذاری کلیه پروژه ها به پیمانکاران متخصص که دارای برد تخصصی در کارهای تحویلی را داشته و از استاندادهای تعیین شده توسط موسسه استاندارد و سازمان بودجه برخوردار باشند.

9-ارتباط تنگاتنگ بین وزارتخانه ها و دانشگاهها  و موسسات تحقیقاتی .

10- تشکیل گروه های تخصصی جامعه شناسی و اقتصادی برای بررسی عملکرد دولت و بازخورد آن .

11- تغییر دیدگاه از کاملا سیاسی در تمام ابعاد دولت و مجلس و قرار دادن دیدگاههای سیاسی ،اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی برای رشد همگون تمام ارکان جامعه  .

12- تغییر در دیپلماسی خارجی با کارگروه های کاملا متخصص در این زمینه .

13- برنامه ریزی برای تدوین برنامه های رشد همه جانبه توسط متخصصان متبحر.

14- بهائ دادن به اقتصاد ملی و شکوفایی رشد اقتصادی در گرو شرکتهای خصوصی  اعم از صنعتی یا کشاورزی .

15- تغییر در سیستم بانکی و از بین رفتن ربا بانکی و کوتاه کردن دست افراد و سازمانهای خاص در دسترسی به بانکها .

16- برنامه ریزی برای استفاده از انرژیهای فنا ناپذیر مثل نیروگاههای خورشیدی و بادی .

17- تغییر در سیستم کشاورزی سنتی به کاملا مکانیزه و جلوگیری از هدر رفتن آب و بهره برداری بهینه و استفاده از منابع ابی مثل سیلها از طریق کانلها و شناسی نقاط سیل خیز.

18 - استفاده از نخبگان و فرهیختگان در تمام ارکان سیاسی ،اقتصادی،نظامیفاجتماعی و..

19- تعریف شدن شرح وظایف دقیق برای تمام سازمانها و وزرتخانه ها و نهادها از انجام کارهای موازی و هماهنگ کردن کلیه نهادهای مرتبط با یکدیگر.

20- استفاده بهینه از تمام امکانات انسانی،مالی،کانی،نفتی ،گازی و.....با برنمامه ریزی صحیح و جلوگیری از فرار مغزها با بهاء دادن به این گروه ها .

21 - شایسته سالاری در تمام ارکان نظام و استفاده از مدیران متخصص و متعهد و پویا و دارای روحیه خدمت رسانی و ارتقاء کشور .

22- تعریف دقیق از خط فقر و بالابردن سطح امکانات رفاهی برای قشر ضعیف و متوسط جامعه .

23- کارشناسی علمی برای کم کردن تعداد قاچاقچیان مواد مخدر و مصرف کننده و سایر ناهنجاریهای اجتماعی (بعنوان مثال اگر اعدام بیش از 15000 نفر قاچاقچی تا کنون میزان مواد و مصرف کننده را کم نکرده دلیل آن عدم کارشناسی دقیق توسط متخصیصن و جامعه شناسان و...بوده است ).

24- جلوگیری از تخریب محیط زیست بطور جدی در هرکجا و با هرکس .

25- بستن کلیه گلوگاههای رانت ،اختلاس ،زمین خواری،قاچاق کالا،موادمخدر و...با مطالعه علمی و تخصصی توسط مجریان و جامعه علمی .

26- کوتاه کردن دست تمام واسطه ها در تمام ارکان نظام و اقتصاد کشور و مافیای قدرت و بانده های اقتصادی سیاه .

27- نشکیل احزاب می بایست دارای برنامه های جامع در تمام زمینه های علمی ،فرهنگی ،سیاسی ،اقتصادی و نظامی بوده و حداقل هایی برای اعضاء می بایست تعریف گردد.

28- واگذاری کارخانجات دولتی به بخش خصوصی با یک تعریف دقیق و مکانیسم قابل ارزیابی و تحت نظارت هرسه قوه و جلوگیری از دست درازی اقازاده ها و یا افراد خاص.

29- جلوگیری از واردات بی رویه و بدون توجیه و تشویق واقعی به صادرات و حمایت از بخش های فوق خصوصا بخش تولید و کارگاههای زود بازده و کشاورزی نوین .

30- برگرداندن تمام منابع اختلاس شده و باز پس گیری معوقعات بانکی بدون هیچ خط قرمزی .

31- فرصت برابر برای رقابت سالم اقتصادی و ....به تمام نخبگان و مدیران کارآفرین

انشاءالله وبه امید پروردگار و با عنایت به نعمتهای فراوانی که ایشان به ملت ایران و به این سرزمین اعطاء فرموده اند بتوانیم با افراد لایق و متخصص و متعهد به جایگاه واقعی خودمان در منطقه و جهان برسیم و این امر شدنی است زیرا نیروی انسانی مناسب و مدیریت لایق و داشتن سرمایه های ملی این امکان را به ما میدهد .

  • العبدعلی اکبر

برون رفت اقتصادی

تحریم

تورم