إِلَهِي عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِي الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنَا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عَاجِلاً قَرِيباً كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَانِ وَ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَانِ يَا مَوْلانَا يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ یان چاپ -->

وبلاگ معرفت الله

لطفا به سایت اصلی ما مراجعه فرمایید www.marefatallah.com

وبلاگ معرفت الله

مراجعه کنندگان محترم شما می توانید به سایت ما به آدرس www.marefatallah.com مراجعه فرمایید ضمنا انشاءالله تا یکماه اینده سایت فوق با 1300 موضوع تکمیل خواهد شد.
آنچه ما را به سر منزل منظور که همانا رسیدن به معرفت الله است می رساند
بی دلی در همه احوال خدا با او بود اونمی دید و زدور خدایا میکرد
گوهری که از کون و مکان بیرون بود طلب از گمشدگان لب دریا میکرد
آدرس ایمیل :alimohammadzadeh1344@yahoo.com
موضاعات این وبلاگ غبارتند از عرفان و اخلاق ، گناه و توبه ، خدا سنجیده ، شیطان و شیطان پرستی ، تشرفات به محضر امام الزمان عج ، آخرالزمان ، لقمه های حلال ،چشم برزخی ، طی الارض ، قبل از ظهور ،ظاهر ، دنیا بعد از ظهور ،صالحان ، ابدال ، اوتاد ، قطب ، مراقبه ،خودپرستی ، هوای نفس ،شهوت پرستی ،تزکیه نفس ، تقوا ،اولیای خدا ،اذکار اللهی ،انجلیستها، انجیل، تورات، زندگی پیامبران،مکاشفه........

پیام های کوتاه
طبقه بندی موضوعی

Image result for ‫ایت الله سیستانی‬‎ Image result for ‫ایت الله بهجت‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎

کد اخبار

بایگانی
آخرین نظرات

سوره یوسف علیه السلام

يكشنبه, ۱ مهر ۱۳۹۷، ۰۲:۳۳ ب.ظ

 

سوره یوسف

 
هود سورهٔ یوسف رعد
سوره یوسف.jpg
 
شماره سوره: ۱۲
جزء : ۱۲ و ۱۳
نزول
ترتیب نزول: ۵۳
مکی/مدنی: مکی
اطلاعات آماری
تعداد آیات: ۱۱۱
تعداد کلمات: ۱۷۹۵
تعداد حروف: ۷۳۰۵

سوره یوسف سوره‌ای در قرآن که داستان زندگی حضرت یوسف را بیان کرده است. این سوره، ۱۱۱ آیه دارد و مکی است. همه آیات سوره، به جز چند آیه آخر، سرگذشت حضرت یوسف را بیان کرده است. این سوره داستان حضرت یوسف را بهترین داستان معرفی کرده است. داستان یوسف تنها داستان در قرآن است که از آغاز تا پایان آن، به صورت مفصل در یک سوره بیان شده است. نام دیگر سوره یوسف، احسن القصص (بهترین داستان) است. برخی از روایات، آموزش این سوره به زنان را نهی کرده‌اند، اما نویسنده تفسیر نمونه این روایات را معتبر ندانسته است.

معرفی

  • نامگذاری

این سوره را به این دلیل یوسف نامیده‌اند که به جز چند آیه آخر، همه آیات آن درباره یوسف(ع) است. سوره یوسف را همچنین احسنُ القِصَص (بهترین داستان) نامیده‌اند. این واژه از آیه سوم آن گرفته شده است که داستان حضرت یوسف را بهترین داستان معرفی کرده است.

  • مکان و ترتیب نزول

سوره یوسف جزو سوره‌های مکی و در ترتیب نزول، پنجاه و سومین سوره‌ای است که بر پیامبر(ص) نازل شده است. این سوره در چینش کنونی مُصحَف، دوازدهمین سوره است و در جزء دوازدهم و سیزدهم قرآن جای دارد.

  • تعداد آیات و دیگر ویژگی‌ها

سوره یوسف ۱۱۱ آیه، ۱۷۹۵ کلمه و ۷۳۰۵ حرف دارد و به لحاظ حجم، جزو سوره‌های مئون (دارای بیش از صد آیه) است.

محتوا

همه آیات سوره یوسف، به جز چند آیه آخر، سرگذشت حضرت یوسف را بیان کرده و آن را بهترین داستان دانسته است. در قرآن در مجموع، ۲۷ بار نام یوسف تکرار شده است که ۲۵ بار آن در همین سوره است. المیزان هدف اصلی این سوره را بیان ولایت خداوند نسبت به انسان دانسته و نوشته است: خداوند کسی را که ایمانش را برای خدا خالص کند، خود عهده‌داری خواهد کرد و او را از سخت‌ترین شرایط زندگی، به اوج عزت خواهد رساند. به نوشته این کتاب، داستان یوسف تنها داستان در قرآن است که از آغاز تا پایان آن، به صورت مفصل در یک سوره بیان شده است.

محتوای سوره یوسف
 
 
 
 
حمایت خدا از مؤمنان مخلص
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
فصل دوم؛ آیه ۱۰۳-۱۱۱
دعوت مردم به اخلاص در ایمان
 
 
 
فصل اول؛ آیه ۱-۱۰۲
داستان حمایت خداوند از یوسف به خاطر اخلاصش
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مطلب دوم؛ آیه ۱۰۸-۱۱۱
وظیفه پیامبر برای دعوت مردم به ایمان و اخلاص
 
مطلب اول؛ آیه ۱۰۳-۱۰۷
فراهم‌بودن شرایط برای ایمان‌آوردن مردم
 
مقدمه؛ آیه ۱-۳
روش نیکوی قرآن در داستان‌گویی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نکته اول؛ آیه ۱۰۸
دعوت به سوی توحید
 
نکته اول؛ آیه ۱۰۳-۱۰۴
بی‌مزدبودن دعوت توحیدی پیامبر
 
گفتار اول؛ آیه ۴-۱۸
دوران کودکی یوسف و دشمنی برادران با او
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نکته دوم؛ آیه ۱۰۹-۱۱۰
یادآوری فرجام شرک و بی‌ایمانی
 
نکته دوم؛ آیه ۱۰۵-۱۰۶
وجود نشانه‌های توحید در طبیعت
 
گفتار دوم؛ آیه ۱۹-۲۲
بردگی یوسف و سکونت در مصر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نکته سوم؛ آیه ۱۱۱
داستان یوسف، عبرتی برای خردمندان
 
نکته سوم؛ آیه ۱۰۷
قریب‌الوقوع‌بودن عذاب الهی
 
گفتار سوم؛ آیه ۲۳-۳۲
پاکدامنی یوسف در قصر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گفتار چهارم؛ آیه ۳۳-۴۲
یوسف در زندان
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گفتار پنجم؛ آیه ۴۳-۵۷
انتصاب یوسف به مقام وزارت مصر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گفتار ششم؛ آیه ۵۸-۶۸
ملاقات یوسف با برادرانش در مصر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گفتار هفتم؛ آیه ۶۹-۸۲
نقشۀ یوسف برای نگه‌داشتن برادرش در مصر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گفتار هشتم؛ آیه ۸۳-۸۷
گفت‌و‌گوی یعقوب با پسرانش
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گفتار نهم؛ آیه ۸۸-۹۳
توبه برادران یوسف
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
گفتار دهم؛ آیه ۹۴-۱۰۰
ملاقات یعقوب با یوسف
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نتیجه؛ آیه ۱۰۱-۱۰۲
ولایت خدا نسبت به یوسف در همه مراحل زندگی
 

 

حضرت یوسف

نوشتار اصلی: یوسف (پیامبر)

یوسف فرزند یعقوب و از پیامبران بنی اسرائیل بوده است. او در نوجوانی قربانی حسادت برادرانش شد و به چاهی انداخته شد. کاروانی او را در چاه یافت و در مصر به عزیز مصر فروخت. پس از مدتی زلیخا زن عزیز مصر، شیفته او شد. با خویشتن‌داری یوسف ورسوایی زلیخا، یوسف به زندان افتاد؛اما در نهایت بی‌گناهی‌اش معلوم شد و آزاد گردید و به جهت تعبیر خواب پادشاه مصر، عزیز مصر شد.

شأن نزول

بر طبق برخی از روایات، گروهی از یهودیان، مشرکان مکه را تحریک کردند تا علت مهاجرت بنی اسرائیل از شام به مصر را از پیامبر بپرسند و در پاسخ به این پرسش، سوره نازل شده است.

آموزش سوره به زنان

در برخی از روایات از آموزش سوره یوسف به زنان و خواندن این سوره برای آنان نهی شده است. تفسیر نمونه درباره این روایات، نوشته است هر چند قرآن داستان را با کمال عفتِ بیان، نقل کرده است، ممکن است شرح هوس‌بازی زلیخا و زنان مصری برای برخی تحریک‌کننده باشد؛ با این حال این روایات را قابل اعتماد ندانسته و گفته است که در مقابل آنها روایاتی وجود دارند که آموزش این سوره به خانواده‌ها را تشویق کرده‌اند.

فضیلت و خواص

شیخ صدوق به نقل از امام صادق(ع) نوشته است:‌ هرکس هر شب یا هر روز سوره یوسف را بخواند، خداوند در روز قیامت او را به زیبایی حضرت یوسف محشور می‌کند و در آن روز هیچ هراسی نخواهد داشت و از بندگان شایسته و برگزیده خدا خواهد بود.

مجمع البیان هم از پیامبر(ص) نقل کرده است که هرکس سوره یوسف را بخواند و به خانواده و بندگانش بیاموزد، خداوند مرگ را برای او آسان خواهد نمود و و به او نیرویی می‌دهد که به هیچ مسلمانی حسادت نکند
  • العبدعلی اکبر

سوره یوسف

قرائت سوره یوسف

یوسف س