إِلَهِي عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِي الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنَا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عَاجِلاً قَرِيباً كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَانِ وَ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَانِ يَا مَوْلانَا يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ یان چاپ -->

وبلاگ معرفت الله

لطفا به سایت اصلی ما مراجعه فرمایید www.marefatallah.com

وبلاگ معرفت الله

مراجعه کنندگان محترم شما می توانید به سایت ما به آدرس www.marefatallah.com مراجعه فرمایید ضمنا انشاءالله تا یکماه اینده سایت فوق با 1300 موضوع تکمیل خواهد شد.
آنچه ما را به سر منزل منظور که همانا رسیدن به معرفت الله است می رساند
بی دلی در همه احوال خدا با او بود اونمی دید و زدور خدایا میکرد
گوهری که از کون و مکان بیرون بود طلب از گمشدگان لب دریا میکرد
آدرس ایمیل :alimohammadzadeh1344@yahoo.com
موضاعات این وبلاگ غبارتند از عرفان و اخلاق ، گناه و توبه ، خدا سنجیده ، شیطان و شیطان پرستی ، تشرفات به محضر امام الزمان عج ، آخرالزمان ، لقمه های حلال ،چشم برزخی ، طی الارض ، قبل از ظهور ،ظاهر ، دنیا بعد از ظهور ،صالحان ، ابدال ، اوتاد ، قطب ، مراقبه ،خودپرستی ، هوای نفس ،شهوت پرستی ،تزکیه نفس ، تقوا ،اولیای خدا ،اذکار اللهی ،انجلیستها، انجیل، تورات، زندگی پیامبران،مکاشفه........

پیام های کوتاه
طبقه بندی موضوعی

Image result for ‫ایت الله سیستانی‬‎ Image result for ‫ایت الله بهجت‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎

کد اخبار

بایگانی
آخرین نظرات

رسول خدا(ص) می‌فرمایند: هرکس یک شب در آرزوى گرانى براى امت من باشد خداوند اعمال چهل ساله او را تباه خواهد کرد.

در واقع چه کسی موجب این هم گرانی،احتکار،کم فروشی،اختلاس ،فقر ،نابرابری عدالت اجتماعی ،توزیع نامناسب ثروت،عدم شایسته سالاری  و تورم و ...در ایران است مردم ؟دولت؟واسطه ها؟ دشمنان خارجی ؟عدم نظارت دستگاهای مرتبط ؟مجلس؟و.....آیا هر کدام از قوای سه گانه به درستی مسئولیت خود را انجام داده اند و یا میدهند و آیا مردم در این میان تاثیری بر این بازار آشفته دارند یا خیر؟چه کسی از افزایش ارز،طلا،سکه و خودرو و ....سود می برد ؟ اینها و صدها سوال دیگر جوابی مشخص دارد هرکسی که مسئول باشد باید بداند در جامعه اسلامی و در سنت رسول خدا (ص) و فرمایش قرآن برای مقصرین این موارد عذابی الهی در نظر گرفته شده است که در آیات ذیل و احادیث و روایات بخش کوچکی بیان شده است.قضاوت با شما عزیزان قطعا همه ما دارای عقل و شعور هستیم و نیازی نیست تا دشمنان چیزی را به ما القاء کنند آنچه را که خودمان در مسائل روزمره مشاهده میکنیم بهترین گواه برای نتیجه گیری خواهد بود و در نزد پروردگار هیچ گناهی بالاتر از دروغ و فریب وو یا تهمت زدن به دیگران نیست.و توصیه منطقی این است که به جای اتهام زنی به یکدیگر و یا ارائه نظریه توهمی  سعی کنیم با روی آوردن به یک سیستم اقتصادی به روز و بهره بردن از نظریه پردازان اقتصادی شایسته و متعهد و دلسوز برای منافع مردم ایران موضوعات را بطور ریشه ای حل و فصل کنیم و از روشهایی درمانی مسکن وار جددا خودداری گردد زیرا همیشه عده ای زیادی سود جو در داخل کشور وجود داشته که در هر فرصت مناسب سعی در تاراج منابع ملی و منافع اقتصادی این ملت  از طریق نامشروع داشته و دارند .واین هنر مدیریتی دلتمردان است که با درایت و استفاده از برنامه های مدون و نظارت جامع هیچوقت چنین فضایی را برای این افراد و گروهها ایجاد ننمایند .امروز ما بیشتر از اینکه همگی با هم درصدد رفع مشکل اساسی مردم باشیم بیشتر در صدد اتهام زنی و مطرح کردن خود هستیم تا حل مشکل اقتصادی .و نکته آخر اینکه اگر اقتصاد قوی و نظارت موثر و مستمر و سیستمهای فعال داشته باشیم قطعا تاثیر مسائل روانی و یا حباب های اقتصادی تاثیر چندانی نخواهد داشت ولی مشکل امروز ما عدم توجه به موقع به مشکلات در زمان خاص خود و حل آن در همان اوایل موضوع است و نگذاریم که آنقدر مسئله  بحرانی شود که از حل آن عاجزء شویم . مثل ارز،طلا،گرانی خودرو،عدم کنترل بازار ،احتکار،پدیده شوم قاچاق کالا و...که در نهایت همگی اینها بستر فساد در همه زمینه ها را فراهم خواهد نمود.
نماینده مجلس:

دولت عامل اصلی گرانی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به دلایل افزایش قیمت دلار در ابتدای سال جاری،دولت را مقصر اصلی گرانی آن دانست و گفت: دولت می تواند بازار را مدیریت کند اما به دلایلی زیر بار کنترل آن نمی رود.
 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،نبی هزار جریبی با اشاره به دلایل گرانی دلار در ابتدای سال به خانه ملت گفت: سیاست های غلط دولت در مدیریت بازار ارز باعث عدم توازن بین عرضه و تقاضا شد، پس از سیاست غلط در مدیریت شاهد بستن صرافی ها نیز بودیم.در بازدیدی که از بازار ارز داشتیم مشخص شد تنها در تهران 5 تا 6 هزار نفر با تعطیلی صرافی ها بیکار شدند و متاسفانه آمار بیکاری در شهرهای دیگر به دنبال تعطیلی صرافی ها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه گرانی دلار هدفمند بوده، افزود: افزایش نرخ دلار تا حدودی به نفع دولت تمام شد و به نظر می رسد این افزایش هدفمند بوده چرا که با 7 هزار تومان شدن دلار در بازار، 10 هزار تومان درآمد برای دولت ایجاد شد که به واسطه آن می تواند کسری بودجه را تامین کند.از سوی دیگر با وجود اینکه نرخ دلار در بودجه 3500 تومان بود دولت آن را 4200 تومان در نظر گرفت که همین اختلاف بین دو رقم مازاد درآمد خالص را برای دولت به ارمغان آورد به همین جهت دولت را مقصر گرانی دلار می دانیم.

هزارجریبی با تاکید براینکه دولت می تواند نرخ دلار را کاهش دهد اما نمی خواهد، گفت: در شرایطی که دولت تن به کاهش نرخ دلار نمی دهد، صادر کنندگان ملزم به ارائه دلار به سیستم بانکی هستند در حالی که صادرکننده می تواند ارز را در بازار آزاد 7 هزار تومان بفروشد نه اینکه با نرخ 4200 تومان سرمایه را به بانک بسپارد.دولت مقصر اصلی گرانی دلار در ابتدای سال است، شواهد حاکی از آن است که دولت می تواند بازار را مدیریت کند اما به دلایلی زیر بار کنترل آن نمی رود.

 

لایحه بودجه ۹۷ موجی از ناامیدی و ترس از رکود و گرانی در بازار ایجاد کرده است.(خبرگزاری تسنیم )

نوبخت: دولت اجازه نمی دهد مردم زیر بار گرانی زندگی کنند / در سال 97 مانند سال‌های قبل تورم را مهار می کنیم(شبکه العالم )

دادستان کل کشور:

برخی مقامات یا خودشان به نحوی در قاچاق کالا سهم دارند یا فرزندان و وابستگان‌شان/ چرا رئیس جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا نماینده معرفی نکرده استدادستان کل کشور گفت: وقتی برخی مقامات و کسانی که باید دلسوزانه در عرصه مبارزه با قاچاق فعال باشند خودشان یا به نحوی سهم دارند یا فرزندانشان یا کسانی که به آنها وابسته هستند، چطور انتظار داریم مبارزه به نتیجه برسد.(خبرگزاری فارس)

دبیر انجمن خودروسازان کشور اعلام کرد: با توجه به تعرفه های سنگین دولتی که برای واردات قطعات خودرو وضع شده است ، خود دولت عامل اصلی گرانی خودرو محسوب می شود. (جام جم )

خبر آنلاین : دبیر اتحادیه فروشندگان خودرو گفت: کنترل و نظارت بر فعالیت سرشاخه های عرضه کننده خودرو و جلوگیری از احتکار این کالا، ​­­راهکار ایجاد آرامش در بازار خودرو است.

محمود مخلصی با اشاره به اینکه انحصار در شرکتهای عرضه کننده خودروهای داخلی یکی از معضلات بازار خودرو است افزود: عرضه در این شرکتها به نحوی است که درصورت ثبت نام اینترنتی،​ فقط عوامل این شرکتها موفق به ثبت نام می شوند و مصرف کننده امکان آن را پیدا نمی کند و اگر بصورت مستقیم نیز فروش انجام شود در نهایت کالا به بازار می رود و مصرف کننده نمی تواند از طریق شرکت خودرو دریافت کند که این رویه عامل دیگر افزایش قیمت خودرو در بازار است.

وی با بیان اینکه سود حاصل از این روش فروش خودرو ها نصیب عوامل شرکتهای توزیع کننده می شود گفت: خودروهای خارجی نیز از این وضعیت مستثنی نبوده و ورود آنها به بازار نیز از طریق گروهی خاص امکان پذیر است.

موج جدید گرانی‎ها و شوک در بازار؛ دولت ورود کندطی روزهای اخیر درحالی هر روز از گرانی جدید کالاها و خدمات رونمایی می‌شود که قبلاً دولت اعلام کرده بود فعلاً هیچ چیز نباید گران شود!(خبرگزاری تسنیم )

گزارش تسنیم|موج جدید گرانی‎ها و شوک در بازار؛ دولت ورود کند
همان طور که می دانید گران فروشی و کم فروشی و غش در معامله(1) از مسائلی است که در دین اسلام و سخن معصومین(ع) بسیار مورد مذمت بوده و یکی از گناهان کبیره است، مسئله ای که خداوند بزرگ آن را پیش بینی کرده تا جایی که سوره ای با این نام در قرآن نازل شده است: ویلٌ للمطففین. پیش بینی ائمه(ع) درباره آخرالزمان
با دیدن اوضاع این روزهای جهان به نظر می آید که حدیث امام صادق(ع) درست همین زمانه را نشانه گرفته است؛ ایشان می فرمایند:
پیش از ظهور حضرت قائم(عج) از سوى خداوند براى مؤمنان نشانه ‏هایى است.  آنها همان گفته خداوند در سوره بقره، آیه 155 است که فرمود: «و شما (مؤمنان) را (پیش از ظهور قائم(عج)) به چیزى از ترس و گرسنگى و کمى دارایى ‏ها و جان ‏ها و میوه ‏ها مى ‏آزماییم؛ پس صابران را مژده ده؛ آن گاه فرمودند: ... مراد از گرسنگى، گرانى قیمت‏هاست و منظور از کمى دارایى‏ها، کسادی تجارت و کمبود درآمد است و مقصود از نقصان جان‏ها، مرگ‏هاى فراوان و سریع و پى در پى است و مراد از کمبود میوه‏ها، کمبود عایدات و محصولات کشاورزى است. پس صابران را بشارت باد به تعجیل ظهور قائم(عج) در آن هنگام». (2).

هم چنین ایشان در توصیف مردمان آخرالزمان می فرمایند:
«هنگامی که ببینی اگر مردی یک روز گناه بزرگی انجام نداده باشد، از قبیل : فحشاء،کم فروشی، کلاهبرداری و شرب خمر بسیار غمگین و اندوهگین می شود که گویی آن روز عمرش تباه شده است.» (3)

« و می بینی که زندگی مرد از کم فروشی و تقلب تأمین می شود».(4)
«... و میبینی بیشتر در آمد یک فرد برای مخارج زندگی از کاستی در وزن و کم کردن کیفیت مقدار اجناسی که به مردم می دهد، تامین می شود . و آنکه حق یتیمان را می خورد حق صلاحیت این کار را به خود می دهد و دیگران نیز به او حق می دهند . و می بینی که مردم به یکدیگر نگاه می کنند... حاکمان مردم ، قوت و جیره مردم را به دست می گیرند و بنا بر سیاستی که دارند آنرا احتکار می کنند...»(5)
سخن خدا با مفسدین اقتصادی
در بالا اشاره کردیم که خداوند در جای جای قرآن کریم به موضوع کم فروشی و مذمت کم فروشان پرداخته و آن را در ردیف گناهانی بزرگ و کارهای حرام آورده است. مهم ترین عامل در عدالت از جمله عدالت در خرید و فروش و ایجاد امنیت و اعتماد عمومی، دین و ایمان است.برای مثال:

1. سوره مطففین: وای به حال کم فروشان!  آنان که وقتی چیزی را با پیمانه یا وزن از مردم تحویل می گیرند، کاملاً حق خود را استیفاء می کنند ولی وقتی چیزی را تحویل مردم می دهند، در پیمانه و وزن کمتر می دهند.  آیا آنها عقیده ندارند که بعد از مرگ زنده خواهند شد و به روز بزرگ رستاخیز ایمان ندارند.

2. سوره اسراء، آیه 35: جنس را با پیمانه کامل و وزن درست تحویل بدهید . که این کار خوب می باشد و عاقبت بهتری برای شما دربردارد.

3. سوره الرحمن، آیه 9 و 8: آسمان را خداوند برافراشت و میزان عدل را برقرار کرد . تا در آنچه وزن می کنند تجاوز و تعدی روا ندارید و هرگاه چیزی را وزن می کنید عدالت و صحت ترازو را رعایت کنید و آنچه را وزن می کنید کم ندهید.

4. سوره انعام، آیه 52: پیمانه را تمام و وزن را درست و عادلانه تحویل بدهید.

5. سوره اعراف، آیه 85: در این سوره شریفه خداوند خطاب به قوم شعیب، اهالی شهر مدین می فرماید : پیمانه و وزن را تمام و کمال تحویل بدهید و در مال مردم نقصان روا مدارید و در پهنه زمین پس از آنکه صلاح و اصلاح برقرار شد، فساد را منتشر نکنید و این امر برای شما بهتر است اگر ایمان داشته باشید.

6. سوره هود، آیه 84: و همچنین برای مردم مدین برادرشان شعیب را فرستادیم . شعیب به آنان گفت ای قوم خدای یگانه را پرستش کنید که پروردگار دیگری جز او ندارید و در پیمانه ترازو کم فروشی نکنید ، من شما را در حال و روز خوبی می بینم ولی برای شما بیم دارم از فرا رسیدن روزی که عذاب آن شما را هر طرف دربرگیرد ای قوم پیمانه و ترازو را از روی عدالت به تمام و کمال ادا کنید و حق مردم را ضایع نکنید و در روی زمین فساد را پراکنده نسازید . آنچه که بدون کم فروشی و با اطاعت از دستورات الهی برای شما باقی می ماند متضمن خیر و برکت بیشتر می باشد اگر ایمان به داشته باشید ...
و در واقع احتکار مقدمه گرانفروشی است .
از بررسی داستان قوم مدین و رسالت شعیب و رفتار ناهنجار قوم او و سرنوشت آنها و سایر آیات کریمه نقل شده چنین نتیجه گیری می شود که :
1ـ گرانفروشی و کم فروشی همانا اشاعه فساد در جامعه است بس مبارزه با گرانفروشی همان مبارزه همان مبارزه با فساد است .
2ـ ادامه گرانفروشی و کم فروشی موجب زوال خیر وبرکت از جامعه است و در آخرسر موجب فنای جامعه و هلاک مردم است .
3ـ گرانفروشی و کم فروشی در ردیف گناههای بزرگ نظیر شرک به خدا و قتل نفس و تجاوز به مال یتیم می باشد .
4ـ ادعای قوم مدین که حق دارند در مال خودشان به دلخواه خودشان هر تصرفی را که بخواهند بکنند مردود اعلام شده است چه این بهانه جوئی و عذر تراشی مانع نزول عذاب الهی و نابودی آنها نگردید . بدیهی است که تسلط افراد براموال خودشان تا جائی مجاز و معتبر است کهموجب ضرر به دیگران نگردد . در اینجا نکته ای را متذکر می شوم که مسلمان واقعی کسی است که تمام احکام الهی را قبول و اطاعت کند نه این که قسمتی را که به نفع خود می بیند بپذیرد رد کند یا مسکوت بگذارد . خداوند در سوره نساء کسانی را که مصداق ( یقولون نؤمن ببعض و نکفرببعض ) باشند کافر دانسته و عذاب اهانت بار در انتظار آنها است و در سوره حجر می فرماید :
( کما انزلنا علی المقتسمین . الذین جعلوا القرآن عضین فور بک لنسئلنهم اجمعین . عما کانوا یعملون)
بدین مفهوم که بر. . . . عذاب نازل خواهیم کرد همان طوری که بر مقتسمین ( کسانی که پاره ای از قرآن را قبول کرده و پاره دیگر آن را قبول نمی کردند ) عذاب نازل کردیم . قسم به خدای توکه از همه آنها راجع به همه کارهائی که می کردند پرسش و بازخواست خواهیم کرد .
و اما در خصوص احتکار از پیغمبر اکرم (ص) نقل است که محتکر را خطاکار دانسته و درجای دیگر محتکر را ملعون معرفی کرده است . و به حکیم بن حزام که تاجر ثروتمندی بود و ارزاق عمومی را یک جا خریداری می کرد پیغمبر اکرم (ص) اخطار کرد مبادا که احتکار کنی و در موردی که به حضرت رسول (ص) اطلاع دادند مردم در مضیقه هستند و کسانی ارزاق عمومی را احتکار کرده اند ، فرمان داد تا اجناس آنها را به بازار آوردند و در معرض تماشای عمومی قرارداد تا هر کس لازم دارد از آن اجناس خریداری کند .

گرانفروشی و کم فروشی در روایات

کم فروشی وگران فروشی در احادیث

گران فروشی یکی از آفت های کسب روزی حلال است که بسیاری از اهل بازار ممکن است دانسته یا ندانسته به آن مبتلا شوند. درآمد حاصل از گران فروشی حرام است و باید به صاحبان حق برگردانده شود و فروشنده ای که گران فروشی کرده، شرعا مالک آن اموال نیست،زیرا درآمد حاصل از گران فروشی، حرام است و از حق الناس به شمار می رود که باید به صاحب اصلی آن برگردانده شود.

در حدیثی از آقا امام صادق علیه السلام داریم که می فرمایند:

«مغبون ساختن مؤمن، حرام است و مغبون ساختن کسی که در قیمت کالا (و سالم بودن جنس) به فروشنده اعتماد کرده، حرام است.»(کافى ، ج 6، ص 153)

 پیامبر اکرم (ص) می فرماید: هر مردی که قوت مردم را بخرد و تا چهل روز آنرا نگاه دارد به انتظار اینکه مسلمانان در گرانی واقع شوند گناهی کرده که اگر تمام آن قوت را بفروشد و پولش را صدقه بدهد، کفاره آن گناهی که کرده نمی شود.

کم فروشی وکم کاری در کارهای مختلف

نکته دیگر اینکه گاهى مساله کم فروشى تعمیم داده مى شود به گونه اى که هر نوع کم کارى و کوتاهى در انجام وظائف را شامل مى شود، به این ترتیب کارگرى که از کار خود کم مى گذارد، آموزگار و استادى که درست درس نمى دهد کارمندى که به موقع سر کار خود حاضر نمى شود و دلسوزى لازم را نمى کند، همه مشمول این حکمند و در عواقب آن سهیمند. البته الفاظ آیاتى که در بالا گفته شد مستقیما شامل این تعمیم نیست، بلکه یک توسعه عقلى است ولى تعبیرى که در سوره الرحمن خواندیم: «وَ السَّماءَ رَفَعَها وَ وَضَعَ الْمِیزانَ أَلَّا تَطْغَوْا فِی الْمِیزانِ» اشاره اى به این تعمیم دارد.

«اى خواروبارفروش، زیر این‏ کالا همانند روى آن است؟ هرکس به مسلمانان خیانت کند مسلمان نیست».(6)

«هرکس یک شب در آرزوى گرانى براى امت من باشد خداوند اعمال چهل ساله او را تباه خواهد کرد.»(7)

این سخنان از رسول خدا(ص) اعتقاد اسلام را درباره ی شرایط مطلوب بازار و مذمت کم فروشی و گران فروشی نشان می دهد.
امام علی (ع) به تاجران می فرمودند:« اى گروه تجار! اول فقه بیاموزید، و سپس تجارت کنید...تاجر فاجر است و فاجر در دوزخ است مگر آنها که به مقدار حق خویش از مردم بگیرند و حق مردم را بپردازند.»(8)

و در جای دیگر ایشان در نامه ای به مالک اشتر می فرمایند:
«... بدان که در بسیارى از آنان سختگیرى بى‏اندازه و بخل ورزى زشت و نکوهیده و احتکار و نگاه‏دارى (اشیاء) براى گران‏ فروشى‏ و به دلخواه نرخ نهادن در فروختنی ها مى‏باشد، و این کارهاى ایشان سبب زیان رساندن به همگان و زشتى حکمرانان است...»(9)

امام صادق(ع) نیز فرمودند: «مغبون ساختن مؤمن، حرام است و مغبون ساختن کسی که در قیمت کالا (و سالم بودن جنس) به فروشنده اعتماد کرده، حرام است.»
اهمیت این موضوع تا جایی است که پیامبر گرامی اسلام، مسلمانان را از مخلوط کردن شیر و آب برای فروش نهی کرده است.

پیامد کم فروشی و گران فروشی در اسلام
از پیامبر گرامی اسلام(ص) درباره ی پیامد های این گناه کبیره روایت شده است:
«هنگامی که در میان گروهی کم فروشی رایج شود، خداوند، کشاورزی آنان را از میان می برد و آنان را گرفتار خشک سالی می سازد.»(10)
در حدیث دیگری ایشان فرمودند:« پنج خصلت بد است که با پنج مصیبت و بلا همراه است هیچ گروهی نیستند که پیمان شکنی کنند مگر خدا دشمن را برایشان مسلط می‌فرماید و هیچ گروهی نیستند که بغیر حکم خدا حکم کنند مگر تهیدستی در میانشان آشکار شود و هیچ گروهی نباشند که در میانشان فاحشه (نابایست) پیدا شود مگر مرگ در آن‌ها پیدا شود و هیچ فرقه‌ای نباشند که کم سنجیدن و کم پیمودن را پیشه کنند مگر از نباتات و قوت ‌ها محروم گردند و به قحط و غلا مؤاخذه شوند و هیچ گروهی نباشند که زکات را بمستحقان نرسانند مگر باران از ایشان باز گرفته می‌شود.»(11)

«و کسی که با مسلمانی در خرید و فروش غش کند از ما نیست و روز قیامت با طایفه یهود محشور می‌شود زیرا کسیکه با مردم غش می‌کند مسلمان نیست و سه مرتبه فرمود کسیکه با ما غش کند از ما نیست و کسیکه با برادر مسلمانش غش کند خداوند برکت را از روزیش برمی‌دارد و معیشت و زندگیش را خراب فرموده و بخودش واگذارش می‌فرماید»(12)

پی نوشت:

1.    «غش» در لغت یعنی تقلب و تزویر و خیانت و در اصطلاح، یعنی جنس خوب را با جنس بد مخلوط کردن یا اینکه فروشنده، جنس نامرغوب را به صورت کالای مرغوب ارائه دهد، به گونه ای که مشتری و خریدار نفهمد.
2.     کمال الدین، ج‏2، ص‏650؛ نعمانى، غیبة، ص‏250؛ مفید، ارشاد، ص‏361؛ اعلام الورى‏، ص‏456؛ عیاشى، تفسیر، ج‏1، ص‏68
3.    منتخب الاثر، ص431؛ روزگار رهایی،ص745
4.    الزام الناصب، ص183؛ به نقل از روزگار رهایی745 
5.      اصول کافی، ج8، ص40
6.    کنز العمال جلد 4، ص60
7.     کنزالعمال جلد 4، ص98
8.     کافى جلد 5 باب آداب التجارة حدیث 1
9.     ترجمه و شرح نهج البلاغة( فیض الإسلام) شریف الرضی، محمد بن حسین‏ص1018
10.    ترجمه ثواب الاعمال، شیخ صدوق، ترجمه محمد علی مجاهدی، ص639
11.    تفسیر منهج الصادقین به نقل از از آیت الله شهید دستغیب ـ گناهان کبیره، ج1،ص374
12.    عقاب الاعمال به نقل از آیت الله شهید دستغیب ـ گناهان کبیره، ج1،ص374