إِلَهِي عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِي الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنَا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عَاجِلاً قَرِيباً كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَانِ وَ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَانِ يَا مَوْلانَا يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ یان چاپ -->
بسللیم

وبلاگ معرفت الله

لطفا به سایت اصلی ما مراجعه فرمایید www.marefatallah.com

وبلاگ معرفت الله

مراجعه کنندگان محترم شما می توانید به سایت ما به آدرس www.marefatallah.com مراجعه فرمایید ضمنا انشاءالله تا یکماه اینده سایت فوق با 1300 موضوع تکمیل خواهد شد.
آنچه ما را به سر منزل منظور که همانا رسیدن به معرفت الله است می رساند
بی دلی در همه احوال خدا با او بود اونمی دید و زدور خدایا میکرد
گوهری که از کون و مکان بیرون بود طلب از گمشدگان لب دریا میکرد
آدرس ایمیل :alimohammadzadeh1344@yahoo.com
موضاعات این وبلاگ غبارتند از عرفان و اخلاق ، گناه و توبه ، خدا سنجیده ، شیطان و شیطان پرستی ، تشرفات به محضر امام الزمان عج ، آخرالزمان ، لقمه های حلال ،چشم برزخی ، طی الارض ، قبل از ظهور ،ظاهر ، دنیا بعد از ظهور ،صالحان ، ابدال ، اوتاد ، قطب ، مراقبه ،خودپرستی ، هوای نفس ،شهوت پرستی ،تزکیه نفس ، تقوا ،اولیای خدا ،اذکار اللهی ،انجلیستها، انجیل، تورات، زندگی پیامبران،مکاشفه........

Image result for ‫ایت الله سیستانی‬‎ Image result for ‫ایت الله بهجت‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎
آخرین نظرات

اخرالزمان و عواقب بی عدالتی

دوشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۶، ۰۸:۴۳ ب.ظ

 

عواقب بی عدالتی از نظر حدیث و روایات چیست؟
قبل از این که بخواهیم به عاقبت و عذاب بی عدالتی بپردازیم بهتر است که اول عدالت را معنا کنیم عدالت داری دو معنا می باشد یکی این که یعنی قرار گرفتن هر چیز در جاى خویش.چقدر زیباست وقتی عدالت به این معنا در همه جا برقرار باشد همان گونه که در روایتی از وجود نازنین رسول اکرم نقل شده است که حضرت می فرماید: به وسیله عدالت آسمان‏ها و زمین برپاست «1» فى المثل اگر قواى «جاذبه» و «دافعه» کره زمین، تعادل خود را از دست دهد، و یکى از این دو بر دیگرى چیره شود یا زمین به سوىِ خورشید جذب مى‏شود و آتش مى‏گیرد و نابود مى‏گردد و یا از مدار خود خارج شده و در فضاى بیکران سرگردان و نابود مى‏شود.
معنى دیگر عدالت «مراعات حقوق افراد» است، و نقطه مقابل آن «ظلم» یعنى حق دیگرى را گرفتن و به خود اختصاص دادن، یا حق کسى را گرفتن و به دیگرى دادن، یا تبعیض قائل شدن، به این ترتیب که به بعضى حقوقشان را بدهند و به بعضى ندهند. حضرت على علیه السلام در زمانى که خلیفه بر حق مسلمانان است و اختیار بیت المال با اوست، برادرش عقیل که مردى عیال‏وار و محتاج است و دریافتى سرانه او از بیت المال، مخارج زندگیش را تأمین نمى‏کند، به خدمت برادر مى‏رسد و سهم بیشترى را از بیت المال تقاضا مى‏کند. حضرت على علیه السلام براى نشان دادن زشتى درخواست و عذاب گناه بى عدالتى به برادر خود، آهن سرخ شده ‏اى را به طرف دست برادر مى ‏برد- بر خلاف گمان بعضى از مردم، به دست او نمى‏زند- فریاد «عقیل» بلند مى‏شود که این چه رفتارى است که با برادر نابیناى خود مى‏کنى؟!
حضرت على علیه السلام در جواب فرمودند: برادرم! تو نمى‏توانى این آتش اندک دنیا را تحمّل کنى! چگونه مرا به آتش جهنّم که قابل مقایسه با آتش دنیا نیست دعوت مى‏کنى؟ «1» تو طاقت حرارت آتش دنیا ندارى! چگونه مرا به ناخشنودى خدا براى خشنودى بنده او وا مى‏دارى که سرانجامى جز دوزخ سوزان ندارد؟ تو طاقت عذاب گرماى ناچیز ندارى! چگونه مرا به نافرمانى از خدا و دورى از راه حق و عدالت فرا مى‏خوانى که پیامدش عذاب الهى است؟«2»
بله کسانی که عدالت را رعایت نکنند و در حق مردم ظلم کنند باید منتظر عذاب الهی باشند، کسانی که بی عدالتی می کنند و بیت المال مسلمین را حیف و میل می کنند و یا سوء استفاده می کنند، کسانی که از نظر مهر و محبت بین فرزندانشان بی عدالتی می کنند، کسانی که در دادن ارث عدالت را رعایت نمی کنند در جمع افراد ظالم وارد می شوند همان افرادی که خداوند در باره آن ها به زبان های مختلف صحبت کرده است.. خداوند در قرآن کریم می فرماید: خداوند، قوم ستمگر را هدایت نمى‏کند«3»
اى لعنت خدا بر ظالمان باد«4»
آنها که ستم کردند به زودى مى‏دانند که بازگشتشان به کجاست«5»
و آنها را از روز نزدیک بترسان هنگامى که از شدّت وحشت دلها به گلوگاه مى‏رسد و تمامى وجود آنها مملوّ از اندوه مى‏گردد براى ستمکاران دوستى وجود ندارد، و نه شفاعت کننده‏اى که شفاعتش پذیرفته شود«6»
بله این عذاب های افرادی است که با بی عدالتی به دیگران ظلم می کنند و البته در روایات نیز به عذاب این گونه افراد اشاره شده است اولین ضربه ای که بی عدالتی و ظلم به دیگران به انسان وارد می کند این است که دنیای انسان را نابود می سازد همان گونه که امیر المومنین می فرماید: عاقبت ظلم در دنیا نابودی و در آخرت هلاکت است«7»
باز امیر المومین در سخن دیگری می فرماید: هر کس به بندگان خدا ستم کرد او دشمن خدا می باشد«8»
معمولا کسانی که حب دنیا در دلشان است برای این بیشتر و بهتر زندگی کنند با دست درازی به بیت المال و یا خوردن حق دیگران می خواهند به کیفیت و کمیت زندگی خودشان بی افزایند در حالی که واقعا در اشتباه هستند چون کسانی که ظلم می کنند عمرشان را کم می کنند همان گونه که امیر المومین علیه السلام می فرماید: هر کس ظلم کند شیشه عمر خود را شکسته است و ظلمش او را براندازد«9»
منابع: 1: بالعدل قامت السماوات و الارض « . کافى، ج 5، ص 266- عوالى اللئالى، ج 4، ص 103.» 2: - نهج البلاغه، خطبه 224. 3: َ وَ اللَّهُ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمین«بقره آیه 258» 4: ْ أَلا لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمینَ :سور هود آیه 18» 5: وَ سَیَعْلَمُ الَّذینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُون«شعراء آیه 227» 6: وَ أَنْذِرْهُمْ یَوْمَ الْآزِفَةِ إِذِ الْقُلُوبُ لَدَى الْحَناجِرِ کاظِمینَ ما لِلظَّالِمینَ مِنْ حَمیمٍ وَ لا شَفیعٍ یُطاعُ«غافر آیه 18» 7: الظلم فی الدنیا بوار و فی الاخرة دمار « غررالحکم، ص 457» 8: من ظلم عباد الله کان الله خصمه.« نهج‏البلاغه، نامه 53» 9: قَالَ أَمِیرُ الْمُومِنِینَ (ع): مَنْ ظَلَمَ قُصِمَ عُمُرُهُ وَ دَمَّرَ عَلَیْهِ ظُلْمُهُ غررالحکم، ص