وبلاگ معرفت الله

لطفا به سایت اصلی ما مراجعه فرمایید www.marefatallah.com
بسللیم

وبلاگ معرفت الله

لطفا به سایت اصلی ما مراجعه فرمایید www.marefatallah.com

وبلاگ معرفت الله

مراجعه کنندگان محترم شما می توانید به سایت ما به آدرس www.marefatallah.com مراجعه فرمایید ضمنا انشاءالله تا یکماه اینده سایت فوق با 1300 موضوع تکمیل خواهد شد.
آنچه ما را به سر منزل منظور که همانا رسیدن به معرفت الله است می رساند
بی دلی در همه احوال خدا با او بود اونمی دید و زدور خدایا میکرد
گوهری که از کون و مکان بیرون بود طلب از گمشدگان لب دریا میکرد
آدرس ایمیل :alimohammadzadeh1344@yahoo.com
موضاعات این وبلاگ غبارتند از عرفان و اخلاق ، گناه و توبه ، خدا سنجیده ، شیطان و شیطان پرستی ، تشرفات به محضر امام الزمان عج ، آخرالزمان ، لقمه های حلال ،چشم برزخی ، طی الارض ، قبل از ظهور ،ظاهر ، دنیا بعد از ظهور ،صالحان ، ابدال ، اوتاد ، قطب ، مراقبه ،خودپرستی ، هوای نفس ،شهوت پرستی ،تزکیه نفس ، تقوا ،اولیای خدا ،اذکار اللهی ،انجلیستها، انجیل، تورات، زندگی پیامبران،مکاشفه........

آخرین نظرات

آخرالزمان و حاکمان

يكشنبه, ۱۰ دی ۱۳۹۶، ۰۸:۴۴ ب.ظ


نتیجه تصویری برای حاکمان اخرالزمان


نمونه هایى از این روایات را مرور مى کنیم :

کافى  از امیر مؤمنان آورده است که رسول خدا فرمود : « به زودى بر مردم زمانى خواهد آمد که از قرآن جز خط و نشان ، و از اسلام جز اسمى باقى نمى ماند . به آن شناخته مى شوند ، در حالى که دورترین مردم از قرآن و اسلام اند. مساجدشان آباد اما خالى از هدایت و ارشاد است . فقیهان آن زمان ، بدترین فقهاى زیر آسمانند . فتنه از آنها برمى خیزد و به خودشان هم بازمى گردد . مانند حدیث در ثواب الاعمال /301 و اعلام الدین /406 .

جامع الاخبار  آورده است که رسول خدا فرمود : « علماى آنان بدترین خَلق خدا روى زمین اند . در این هنگام خدا به چهار پیامد گرفتارشان مى کند : ستم سلطان ، قحطى دوران ، ظلم والیان و ستم حاکمان » .

اصحاب با تعجب پرسیدند : بت ها را هم مى پرستند ؟ فرمود : « آرى ، هر درهمى براى آنان مانند بُتى است »

خصالاز على(علیه السلام) آورده است: «آسیابى در جهنم است که پنج گروه را خُرد مى کند. آیا نمى پرسید کیانند ؟ » پرسیدند : اى امیر مؤمنان ، کیانند ؟ فرمود: « عالمان فاجر ، قاریان فاسق ، ظالمان ، وزیران خیانتکار و سرشناسان دروغگو . در آتش جهنم ، شهرى است به نام « حصینه » . آیا نمى پرسید در آن جا چه هست؟ » پرسیدند : اى امیر مؤمنان ! چه چیزى در آن جا وجود دارد ؟ فرمود : «دست هاى بیعت شکنان».

نوادر المعجزات  از جابر جعفى فشار و ستم حاکمان ستمگر بنى امیه بر اهل بیت(علیهم السلام) و شیعیانشان را نقل کرده ومى گوید : شیعیان را در شهرها دستگیر کرده ، کشتند و ریشه شان از بیخ و بُن کندند . عالِمان بد کردار به طمع مال دنیا با آنان همکارى کردند !

بحار الانوار  آیات و احادیث نکوهش عالمان بدکردار را تحت عنوان « ذم علماء السوء ولزوم التحرز عنهم » در 25 حدیث ، آورده است ، از جمله اینکه پیامبر فرمود : « فقیهان ، امینان رسولان خدا هستند تا وقتى که آلوده دنیا نشده باشند » . پرسیدند : چگونه آلوده دنیا مى شوند ؟ فرمود : « با پیروى از سلطان . وقتى این کار را کردند ، به خاطر حفظ دینتان از آنها دورى کنید » .

نیز : « براى امتم از مؤمن و مشرک نمى ترسم . ایمانِ مؤمن ، وى را حفظ مى کند و کفر مشرک ، او را ذلیل مى نماید ، اما از منافق سخندانى مى ترسم که آنچه را که خوب مى دانید ، مى گوید اما به آنچه بد مى دانید ، عمل مى کند » ! همچنین : « بدترین شر ، عالِمان بدکردارند و بهترین خیر ، عالمان نیکو رفتارند » چنان که فرمود : « خدا به داوود وحى کرد : بین من و خودت ، عالم شیفته دنیا را قرار مده که تو را از راه محبتم باز مى دارد . آنها راهزن بندگانى هستند که در پى منند » .

امام باقر(علیه السلام) درباره آیه « والشعراء یتّبعهم الغاوون » فرمود : دیده اید کسى از شاعرى دنباله روى کند ؟! آنها کسانى هستند که براى اهداف غیر دینى ، تحقیق کرده اند که گمراه شده و گمراه کرده اند.

در کتاب احتجاج  و تفسیر امام عسکرى درباره تقلید امت از عالمان بدکردار تحریفگر ، گفته اند که به سرنوشت یهود گرفتار خواهند شد.

« هر کسى از عوام شیعه ، از چنین فقهایى تقلید کند ، مانند یهودیانى است که خدا آنها را به سبب تقلید از فقیهان فاسق ، نکوهش کرده است . و اما اگر فقیهى ]از گناه [خویشتن دار باشد ، پاسدار دین و مخالف هوى و هوسش باشد و از دستور مولا ( خدا ) پیروى کند ، عوام باید از وى تقلید کنند ، که بعضى فقهاى شیعه ، نه همه آنها ، اینچنین هستند اما فقیهى که همچون عوام فاسق ، کارهاى زشت و فحشا را انجام دهد ، هیچ چیزى را از از او قبول نکنید » .

سپس امام باقر(علیه السلام) عالمان بدکار تحریفگر را چنین توصیف مى فرماید :

« زیان این گروه براى شیعیان ضعیف الایمان ، بیشتر از لشکر یزید است که بر حسین بن على(علیه السلام) و یارانش تاختند ! چرا که اینان جان و مال شان را غارت شد اما عالِمان بد کردار مانند ناصبى ها در ظاهر دوستداران ما و دشمن مخالفان ما هستند اما در دلِ شیعیان ضعیف الایمان شک و شبهه مى افکنند و گمراهشان مى کنند و از هدف درست و حق ، آنها را باز مى دارند » .

بعد امام افزود که رسول خدا فرمود : « عالمان بد امت من ، از طریق ما مردم را گمراه مى کنند ; راه را بر کسانى که به طرف ما مى آیند مى بندند ; نام و نشان ما را بر دشمنان ما مى نهند ; القاب ما را بر مخالفان ما مى گذارند ; بر اینان درود و سلام مى فرستند ، در حالى که سزوار لعن و نفرین اند ; ما را لعن مى کنند ، در حالى که در کراماتى غرقیم که خدا به ما بخشیده است ; و با صلوات و سلام خدا و فرشتگان مقرّب او ، از ستایش و درود آنها بى نیازیم » .

آنگاه امام فرمایش على(علیه السلام) را شاهد آورد : « بدترین آفریده هاى خدا ، علماى فاسدند که سخنان باطل و بیهوده گفته و حقایق را کتمان مى کنند . خداوند در مورد اینها فرمود: «کسانى که آیات و دلایل روشن ما را که براى هدایت خلق فرستادیم ، پس از آنکه براى مردم در کتاب آسمانى بیان کردیم ، کتمان مى کنند . خداوند آنها را لعنت کرده و جن و انس و فرشته نیز لعن مى کنند » ( بقره/159 )

بصائر از امام صادق(علیه السلام) نقل کرده است: « در کتاب پدرم خواندم: طبق حکم خدا، رهبران مردم دو گونه اند : پیشوایان هدایت و پیشوایان گمراهى . پیشوایان هدایت ، خواست و دستور خدا را بر خواست خود مقدّم مى دارند اما پیشوایان گمراهى ، امر خود را مقدم بر امر خدا مى دانند و حکم خویش را از حکم الله جلو مى اندازند ، چون پیرو هوى و هوس اند و با آنچه در کتاب ( قرآن ) آمده ، مخالفند » .

در تفسیر امام عسکرى(علیه السلام) به نقل از على بن محمد ]امام هادى[ آمده است : « اگر بعد از غیبت قائم ، عالمانى نبودند که به دین خدا بخوانند ، راه او را نشان دهند ، با حجت هاى الهى از دین دفاع کنند ، بندگان ضعیف الایمان را از دام ابلیس و شیطان هاى سرکش نجات دهند و از تله هاى نواصب بِرَهانند ، همه از دین خدا مرتد مى شدند ، این ها عالمانى هستند که قلوب شیعیان ضعیف الایمان را حفظ مى کنند ، همانطورکه سکاندار ، کشتى را از غرق شدن حفظ مى کند . اینان نزد خدا برترین افرادند » .

کافى  از مفضل بن عمر آورده است : ابو عبد الله(علیه السلام) به من فرمود : « دانشت را بنویس و میان برادرانت منتشر کن . بعد از وفات ، کتاب هایت را براى فرزندانت به ارث بگذار . هرج و مرجى براى مردم پیش خواهد آمد که جز با کتاب هاى خویش ، مأنوس نخواهند بود » .

*********************************************************************************************************************************

پیش از ظهور حضرت مهدی علیه السلام، حکومت ها در خدمت جباران و ستمگران و تأمین منافع آنان قرار می گیرد، و در راه تأمین امنیت مردم مظلوم و مستضعف هیچ گامی بر داشته نمی‌شود.
خداوند متعال در حدیث معراج فرمود:« ظهور مهدی در زمانی است که حاکمان و فرمانروایان کافر، دوستان شان فاجر، دستیاران شان ظالم و مشاوران شان فاسق می گردند.»

و پیشوایان معصوم حاکمان و حکومت های پیش از ظهور را این گونه توصیف کرده اند:
حضرت علی علیه السلام در احادیث متعددی فرمود:« سفیهان و سبک مغزان به اداره جوامع گماشته می شوند. فرمانروایان فاجر، وزیران ظالم و افراد امین خائن می گردند. رهبر مردم پست‌ترین‌ فرد است. کودکان به حکومت و امارت می‌رسند. در آن زمان، حکومت با مشورت کنیزان، فرمانروایی کودکان و تدبیر خواجگان خواهد بود.»

امام صادق علیه السلام فرمود:«حکومت شما در آن روز (زمان ظهور) در دست زنازادگان است.» و در روایتی فرمود:«زنان بر حکومت و فرمانروایی دست می یابند.»

پیامبر اکرم فرمود:« همواره روزگار آن چنان می گذرد که هر سال بدتر از سال گذشته و هر حاکم و امیری بدتر از حاکم و امیر پیشین است.»
امام صادق فرمود:« مردم به خاطر دنیا به دنبال ریاست می‌روند.»
امام صادق علیه السلام فرمود:« حاکمان و مسئولان امور به اهل کفر نزدیک و از اهل خیر فاصله می گیرند. مسئولیت های اجتماعی به مزایده گذاشته می شود.»

امام صادق علیه السلام فرمود:« در آخر الزمان، پادشاهان غذای مردم را احتکار می کنند و خائنان را امین خود می گیرند. حاکمان و متصدیان امور، از فاسقان و کسانی که از خدا ترس ندارند، رشوه می گیرند و آزادشان می‌گذارند تا هر چه می‌خواهند، بکنند.»
و در روایت دیگری فرمود:« پیش از ظهور مهدی علیه السلام، مسئولان جامعه در امر قضاوت رشوه می گیرند.»

هشام بن سالم از امام صادق علیه السلام روایت می‌کند که فرمود:

این امر (ظهور قائم علیه السلام) واقع نمی شود تا وقتی همه اصناف مردم به حکومت برسند تا کسی نتواند بگوید« اگر ما هم به حکومت می‌رسیدیم، به عدالت رفتار می‌کردیم.»

امام باقر علیه السلام نیز در پایان حدیث مشابهی می‌فرماید:

« و این است تفسیر این سخن خداوند: « والعاقبة للمتقین » (پایان کار، از آن پرهیزکاران است.)

وَلَا تَحْسَبَنَّ اللَّهَ غَافِلًا عَمَّا یَعْمَلُ الظَّالِمُونَ إِنَّمَا یُؤَخِّرُهُمْ لِیَوْمٍ تَشْخَصُ فِیهِ الْأَبْصَارُ‏... ‏ ( ای پیغمبر ! ) گمان مبر که خدا از کارهائی که ستمگران می کنند بی خبر است . ( نه ، بلکه مجازات ) آنان را به روزی حوالت می کند که چشمها در آن ( از خوف و هراس چیزهائی که می بیند ) باز می ماند .

منابع:

به تلخیص و ویرایش از دانش‌نامه امام مهدی مطالب تا قسمت ستاره دار به نقل از سایت موعودبه آدرس :

https://www.mouood.org/mahdaviat/item/9522

 • بحارالانوار 52/257 حدیث 147
 • بحارالانوار 52/257 حدیث 147
 • بحارالانوار 51/68 حدیث 9
 • بحارالانوار 52/215 حدیث 72
 • بحارالانوار 52/259 حدیث 147
 • بحارالانوار 52/278 حدیث 173
 • بحارالانوار 52/265 حدیث 151
 • بحارالانوار 52/275 حدیث 151
 • بحارالانوار 52/192 حدیث 26
 • بحارالانوار 52/277 حدیث 172، 51/70 حدیث 11
 • بحارالانوار 52/260 حدیث 147
 • بحارالانوار 52/260 حدیث147
 • بحارالانوار 52/257 حدیث 147
 • بحارالانوار 52/212 حدیث 61
 • بحارالانوار، ج52،‌ ص 244، حدیث 119 ---------- غیبه النعمانی

  بحارالانوار، ج52،‌ ص 332، حدیث 58 ---------- غیبه الشیخ

  بحارالانوار، ج52،‌ ص 339، حدیث 83 ---------- الارشاد

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی