إِلَهِي عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِي الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنَا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عَاجِلاً قَرِيباً كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَانِ وَ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَانِ يَا مَوْلانَا يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ یان چاپ -->

وبلاگ معرفت الله

لطفا به سایت اصلی ما مراجعه فرمایید www.marefatallah.com

وبلاگ معرفت الله

مراجعه کنندگان محترم شما می توانید به سایت ما به آدرس www.marefatallah.com مراجعه فرمایید ضمنا انشاءالله تا یکماه اینده سایت فوق با 1300 موضوع تکمیل خواهد شد.
آنچه ما را به سر منزل منظور که همانا رسیدن به معرفت الله است می رساند
بی دلی در همه احوال خدا با او بود اونمی دید و زدور خدایا میکرد
گوهری که از کون و مکان بیرون بود طلب از گمشدگان لب دریا میکرد
آدرس ایمیل :alimohammadzadeh1344@yahoo.com
موضاعات این وبلاگ غبارتند از عرفان و اخلاق ، گناه و توبه ، خدا سنجیده ، شیطان و شیطان پرستی ، تشرفات به محضر امام الزمان عج ، آخرالزمان ، لقمه های حلال ،چشم برزخی ، طی الارض ، قبل از ظهور ،ظاهر ، دنیا بعد از ظهور ،صالحان ، ابدال ، اوتاد ، قطب ، مراقبه ،خودپرستی ، هوای نفس ،شهوت پرستی ،تزکیه نفس ، تقوا ،اولیای خدا ،اذکار اللهی ،انجلیستها، انجیل، تورات، زندگی پیامبران،مکاشفه........

پیام های کوتاه
طبقه بندی موضوعی

Image result for ‫ایت الله سیستانی‬‎ Image result for ‫ایت الله بهجت‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎

کد اخبار

بایگانی
آخرین نظرات
                                          
اهمیت قرائت سوره ای مبارکه عنکبوت،روم و دخان در شب 23 رمضان :
توصیه و تاکید فراوان است که چون به قرائت این سه سوره در این شب پر فضیلت اشاره شده بنده خدابا تدبر و تفکر خاصی این سه را مورد بررسی قرار دهد اگر چه سعی شده در ذیل همین پارگراف تا حدودی به این موضوع پرداخت شود ولی بررسی بیشتر شما عزیزان قطعا راه گشا کشف راز این موضوع تا حد بضاعتتان خواهد شد انشاء الله .
آشنایی با سوره مبارکه روم
 
سوره روم سومین سوره قرآن کریم می­باشد،مشتمل بر 60 آیه است که درمکه به پیامبر اکرم(ص) نازل شده است. خداوند سبحان دراین سوره در باره مبدا و معاد سخن می­گوید.
این سوره به درسهای مهمی از توحید و برنامه علمی را پرداخته است. درآیات این سوره خصوصاً آیات ابتدایی آن خداوند حکیم دو نمونه از معجزات خود را بیان کرده است.یکی پیشگویی تاریخی ودیگری علوم زمین شناسی می­باشد.هر کسی که اهل اندیشه بوده و خوب به آیات این سوره توجه داشته باشد به راحتی این دو معجزه را خواهد فهمید.دراکثر سورههایی که با حروف مقطعه آغاز می شوند، خداوند ازعظمت قرآن سخن می گوید،اما درسوره ی روم ،خداوند بلافاصله به جنگ ایران وروم وپیروزی روم درجنگ با ایرانیان را بیان می­کند. در داستان جنگ ایران و روم، معجزات و نکاتی وجود دارد که عظمت قرآن وخالق آن را نشان می دهد.بعد از نزول آیات مذکور، مشرکین مکه، پیامبر و مسلمانان را مسخره نموده و(نعوذ بالله) پیشگویی قرآن را دروغ دانستند. اما تاریخ بعد از گذشت 7 سال نشان داد که پیشگویی قرآن کاملاً صحیح بوده و خداوند دانا خود بهتر از هرکس دیگری از آینده خبر دارد.
دومین معجزه ای که در آیات ابتدایی سوره ی روم وجود دارد، معجزه ی مربوط  به علومطبیعی است  که  درحوزه­ ی علم زمین شناسی بیان شده و خداوند در آن، از یک واقعیت علمی مهم پرده برداشته است بعد از گذشت 14 قرن از نزول قرآن، و به دنبال اختراع وسایل پیشرفته ای همچون ماهواره، کشف شد.واقعیتی که 14قرن از دید مسلمانانو سایر انسان ها پنهان مانده بود،اما خداوند آن را درکتاب مقدس  قرآن،  به  بنده ی بزرگوارش حضرت محمد(ص)درسرزمین خشک و بی آب و علف عربستان اعلام کرده بود.برای شناختن بهتر این معجزه،بهتر است قبل ازهرچیز  به  آیات 1 تا 3 سوره ی روم و ترجمه ی آن، نگاه مجددی بیندازیم.قبل از اختراع ماهواره ها و استفاده از آن ها در علوم زمین شناسی و جغرافیا، اندازه گیری ارتفاع نقاط مختلف سطح زمین و مقایسه ی آن ها با یکدیگر، کار بسیار سخت و غیردقیقی بود؛ اما با اختراع ماهواره ها و استفاده از آن ها در علوم زمین شناسی و جغرافیا، مقایسه ی ارتفاع مناطق مختلف کره ی زمین آسان شد. در طی این مطالعات، مشخص شد که پست ترین منطقه ی روی خشکی های زمین، بحرالمیتبوده  و سرزمین های اطراف بحرالمیت شامل کرانه های غربی و شرقی رود اردن، پست ترین سرزمین های کره ی زمین می باشند.پست ترین نقطه ی عالم در مرز بین کشور اردن و کرانه ی باختری رود اردن در فلسطین اشغالی واقع شده است. این معجزه ی علمی بی نظیر، در حالی از سوی قرآن اعلام شد که اندازه گیری اختلاف سطح خشکی ها از دریا، و مقایسه ی سطوح نقاط مختلف کره ی زمین ممکن  نبود. تنها با اختراع  ماهواره ها  و امکانات پیشرفته، بشر توانست  به پست ترین سرزمین (پست ترین نقطه ی خشکی) درجهان پی ببرد که این امر، بعد از1400 سال از نزول قرآن امکان پذیر شد.
لازم به ذکر است که معجزات علمی قرآن، محدود به مثال بالا نیستند، بلکه معجزات علمی بی شماری در بین آیات قرآن مجید و حتی احادیث معصومین (ع) وجود دارند که ما به دلیل پرهیز از اطاله ی کلام، به آن ها نمی پردازیم.
ثواب خوانده سوره روم
درباره ثواب و فضیلت سوره روم پیامبر(ص) می­فرماید:هرکس سوره روم را بخواند پاداشی معادل ده حسنه به تعداد هر فرشته­ای که در میان زمین و آسمان تسبیح خدا می­گویند را خواهد داشت و به هر آنچه در آن شب و روز از دست داده جبران خواهد کرد. امام صادق نیزفرمده­اند:هرکس سوره روم را در شب 23 از ماه رمضان بخواند از اهل بهشت خواهد شد.
آشنایی با سوره مبارکه عنکبوت
سوره عنکبوت بیست ونهمین سوره قرآن کریم است .مشتمل بر 69 آیه است که درمکه به پیامبر اکرم(ص) نازل شده است. پروردگار دراین سوره در باره توحید و برنامه­های سازنده سخن می­گوید.
این سوره به درسهای مهمی از اخلاق و برنامه علمی را پرداخته است . در آیات این سوره خصوصاً آیات ابتدایی آن خداوند حکیم نمونه­های از معجزات خود را بیان کرده است.یکی علم اخلاق و دیگری علوم زمین شناسی(فسیل،زمین و دریا) می­باشد.
هر کسی که اهل اندیشه بوده و خوب به آیات این سوره توجه داشته باشد به راحتی به معجزه های خدا پی خواهد برد .یکی از این معجزات نجات حضرت ابراهیم از آتش و تبدیل آن همه آتش به یک گلستان که هنوز بعد از هزاران سال مکان آن  گلستان در این کره خاکی پیداست.در بحث اخلاقی نیز داشتن توکل به خدالق یکتا وهمچنین اطاعت از فرامین کتاب­های آسمانی و رسولان الهی انسان را از انجام کارهای زشت بازداشته و انسان به آن جایگاه حقیقی خود دست خواهد یافت. امر به معروف و نهی از منکر نیز توسط انسانها نسبت به هم از کارهای ناپسند اجتماعی جلوگیری خواهد کرد.چون اگر با دقت در آیات اول سوره عنکبوت توجه داشته باشیم امتحان عمومی انسانها مطرح و بیان می­کند که همه انسانها حتی پیامبران الهی نیز بدون استثناء در بوته آزمایش قرار داشته تا انسانهای نیکو کار و خردمندان از انسانهای بیمار روحی شناخته شوند.
ثواب خوانده سوره عنکبوت
درباره ثواب و فضیلت سوره عنکبوت پیامبر(ص) می­فرماید:هرکس سوره عنکبوت را بخواند بتعداد تمام مومنان و منفقان ده حسنه برای او نوشته می­شود.و همچنین خواندن آن در شب 21 از ماه رمضان فضیلتی زیاد خواهد داشت.

آشنایی با سوره مبارکه دخان


سوره دخان چهل و چهارمین سوره قرآن ، مشتمل بر 95 آیه که در مکه بر پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) نازل شده است.
معبود یکتا دراین سوره در باره مبد و معاد  وسرنوشت انسانها سخن گفته است.اگراین سوره را  به بخش­های مختلفی تقسیم کنیم می­توانیم بخش­های آن را اینگونه بیان کنیم.بخش نخست  نزول این سوره برای  اولین بار درشب قدر.بخش دوم علاوه بر توحید به نشانه­های عظمت پروردگار در جهاه هستی.بخش سوم اشاره به انواع کیفرها و سرنوشت کفار.بخش چهارم سرگذشت حضرت موسی(ع)و بنی­اسرائیل. بخش پنچم سخن ازبیهوده نبودن خلقت آسمان و زمین و در بخش ششم ،عظمت قرآن این معجزه فاخر الهی اشاره داشت.
ثواب خواندن سوره دخان
در این باره پیامبر اکرم (ص)فرموده­اند: هر کس سوره دخان را در شب ها قرائت کند، خداوند گناهان گذشته­اش را می­آمرزد در جایی دیگری آمده است: هر کس در شب جمعه سوره دخان را قرائت کند بخشیده خواهد شد.
امام باقر علیه السلام فرمودند: هر کس سوره دخان را در نمازهای واجب و نافله های خود بخواند خداوند وی را در روز قیامت در زمره ایمنان برانگیزاند و در سایه عرش خود جای دهد و حسابش را آسان کند و نامه عملش را به دست راستش دهد.
سوره دخان درفرهنگ عامه
مردم از آیات و نشانه­های مثبت سوره دخان پی به آثار معنوی آن برده و در فرهنگ عامه و رفتار روزانه خود نیز قرار داده اند تا راهی باشد برای رسیدن به رفتار و کردار نیک نسبت به هم نوع و لطافت درونی.
اگر سوره دخان را بنویسی و بر طفل ببندی از شر جن و گزنده ها ایمن شود.
هر کس این سوره را بنویسد و با خود همراه داشته باشد در چشم مردم با هیبت باشد و هر کس آن را بشوید و از آن آب بنوشد از شر سخن چین در امان خواهد بود.
از امام صادق علیه السلام نقل شده: هر که 70 بار جهت مهمات این سوره را بخواند حاجتش روا گردد و نیز هر که این سوره را بنویسد و با خود دارد خلایق او را دوست دارند.
از پیامبر اکرم نقل شده است: اگر سوره دخان را بنویسد و به همراه داشته باشد از مکر و حیله های شیطان در امن است و اگر این نوشته را شب هنگام زیر سر خود بگذارد در خواب رویاهای شیرین و خوش می بیند و از اضطراب شبانه خلاص می شود.
اگر این سوره را بنویسند و آب آن را بر کسی که درد سر دارد بنوشانند خوب می شود.
اگر تاجر ها و کاسب ها نوشته این سوره را در محل کسب خود قرار دهند سود فراوان خواهند کرد و صاحب مال زیاد خواهند شد .
اارتباط بین سوره­های روم ،عنکبوت و دخان
بین سه سوره روم ، عنکبوت و دغان درسهای مهم توحیدی، برنامه های علمی ارائه شده است که هر انسانی را که اهل اندیشه و الهام و عمل باشد به بهشت سوق می دهد.آیه اول سوره عنکبوت امتحان عمومی انسانها را مطرح کرده ، سوره دخان از شب قدر و نزول قرآن در آن شب سخن به میان آورده است. محتوای پربار و برنامه­های سازنده­ای که در این سوره­ها وجود دارد .در هر سه سوره ذکر شده بالا بر اهمیت علوم زمین شناسی و علم توحیدی اشاره شده وهمچنین بر پاداش رفتار انسانها در برخورد با هم نوع و اعتقاد به معاد به صراحت آماده است.اگر به دقت در این سه سوره توجه داشته باشیم خواهیم فهمید که در این سه سوره به تمامی علوم یعنی(علم توحید، علم عرفان،علم اخلاق،علم کلام،علم زیست شناسی،علم زمین شناسی،علم نظامی،علم محاسبه،علم ارتباطا ت و... اشاره شده است.
شب قدر
«قدر» معانی متعددی همچون قدرت، تقدیر و اندازه گیرى، تنگ گرفتن، مساوی بودن یک چیز با چیز دیگر بدون کم و زیاد دارد .در مورد فضایل شب قدر باید گفت که شب نازل شدن دفعی و یک‌جای قرآن در بیت المعمور است که به طور تدریجی طی 23 سال بر قلب نازنین پیامبر گرامی اسلام(ص)نازل شده است. خداى تعالى در شب قدر حوادث یک سال را تقدیر می کند و زندگى، مرگ، رزق، سعادت، شقاوت و چیزهایى دیگر از این قبیل را مقدر می ‏سازد که فرشتگان به امر پروردگار، آن را انجام می دهند و شیطان در این شب بیرون نمی‌آید تا صبح آن طلوع کندشب قدر، شبی است که در تمام سال هیچ شبی به فضیلت آن نمی رسد و عمل در آن بهتراز عمل در هزار ماه است. در این شب برنامه های یک سال هر کس مقدر می گردد. در شب قدر ملائکه و روح که اعظم ملائکه است به اذن پروردگار، خدمت امام زمان علیه السلام مشرف می شوند و مقدرات هر کس را به امام عرضه می دارند.همچنین عبادت و کارهای نیک، در شب قدر، بهتر است از عبادت و کاهای نیک در هزار ماه که دارای شب قدر نباشد. از فضائل دیگر شب قدر آنکه این شب، شب نزول و پایین آمدن فرشتگان خداوند خصوصاً بزرگ‌ترین فرشته خداوند، به زمین است و این شب ، شب تقدیر و سرنوشت یک سال انسان استخداى تعالى در آن شب حوادث یک سال یعنى از آن شب تا شب قدر سال آینده را تقدیر می کند، زندگى، مرگ، رزق، سعادت، شقاوت و چیزهایى دیگر از این قبیل را مقدر می ‏سازد که فرشتگان به امر پروردگار، آن را انجام می دهند. در این شب، درهای جهنم بسته می‌شود و درهای بهشت، گشوده می‌شود و شیطان در این شب بیرون نمی‌آید تا صبح آن طلوع کند و درهای آسمان و رحمت الاهی بر روی بندگانش گشوده می‌شود و شب قبولی اعمال است.
اما دراینکه چه شبی از شب‌های ماه رمضان، شب قدر است اختلاف دیدگاه وجود دارد. آنچه موافق با سنت پیامبر گرامی اسلام(ص) و روایات امامان معصوم(ع) است، اینکه شب قدر در دهه آخر ماه رمضان قرار دارد و طبق نقل، یکی از شب‌های نوزدهم، بیست و یکم، و بیست و سوم است و در بین این سه شب نیز شب بیست و سوم احتمالش بیشتر استچنانکه امام صادق(ع) فرمود: شب نوزدهم شب تقدیر است و شب بیست و یکم شب بستن و تعین و اِحکام است و شب بیست و سوم شب حتمی شدن و امضای آن است.
علت تاکید خواند سوره­های روم ، عنکبوت و دخان در شب­های قدر
روایاتی در این زمینه وجود دارد که تاکید شده است که این 3 سوره در شب 23 ماه رمضان که احتمال فراوان دارد شب قدر باشد خوانده شود، این تاکید چه بسا بخاطر محتوای پر بار آنها باشد در سوره عنکبوت و روم درسهای مهم توحیدی، برنامه های سازنده علمی ارائه شده است که هر انسانی را که اهل اندیشه و الهام و عمل باشد به بهشت سوق می دهد.آیه اول سوره عنکبوت آیه ای است که مسئله امتحان عمومی انسانها را مطرح می کند و می گوید: همه بدون استثناء در بوته آزمایشها قرارمی­گیرند تاآنهایی که غش دارند و مریض روحی هستند سیاه روی شوند. در سوره دخان از شب قدر و نزول قرآن در آن شب سخن به میان آمده و این محتوای پربار و برنامه­های سازنده­ای که در این سوره­ها وجود دارد شاید دلیل تاکید باشد.
منابع و ماخذ
1-معرفت، محمد هادی، علوم قرآنی، چاپ اول، قم ، مؤسسه فرهنگی انتشاراتی التمهید، 1378
2-صبحی صالح، مباحث فی علوم القرآن، بیروت، دارالعلم للملایین، 1977 م
3-بنگرید به: البرهان فی علوم القرآن، بدرالدین زرکشی، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، بیروت، دارالمعرفة، بی تا
4-رشید رضا، محمد، تفسیر المنار، ذیل سوره مائده.
5- سیوطی، جلال الدین، ترتیب سور القرآن، (تناسق الدرر فی تناسب السور) تحقیق السید الجمیلی، دار و مکتبة الهلال
6- زرکشی، بدرالدین، البرهان فی علوم القرآن
7- سیوطی، جلال الدین، ترتیب سور القرآن
 
  • العبدعلی اکبر