إِلَهِي عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِي الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنَا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عَاجِلاً قَرِيباً كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَانِ وَ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَانِ يَا مَوْلانَا يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ یان چاپ -->

وبلاگ معرفت الله

لطفا به سایت اصلی ما مراجعه فرمایید www.marefatallah.com

وبلاگ معرفت الله

مراجعه کنندگان محترم شما می توانید به سایت ما به آدرس www.marefatallah.com مراجعه فرمایید ضمنا انشاءالله تا یکماه اینده سایت فوق با 1300 موضوع تکمیل خواهد شد.
آنچه ما را به سر منزل منظور که همانا رسیدن به معرفت الله است می رساند
بی دلی در همه احوال خدا با او بود اونمی دید و زدور خدایا میکرد
گوهری که از کون و مکان بیرون بود طلب از گمشدگان لب دریا میکرد
آدرس ایمیل :alimohammadzadeh1344@yahoo.com
موضاعات این وبلاگ غبارتند از عرفان و اخلاق ، گناه و توبه ، خدا سنجیده ، شیطان و شیطان پرستی ، تشرفات به محضر امام الزمان عج ، آخرالزمان ، لقمه های حلال ،چشم برزخی ، طی الارض ، قبل از ظهور ،ظاهر ، دنیا بعد از ظهور ،صالحان ، ابدال ، اوتاد ، قطب ، مراقبه ،خودپرستی ، هوای نفس ،شهوت پرستی ،تزکیه نفس ، تقوا ،اولیای خدا ،اذکار اللهی ،انجلیستها، انجیل، تورات، زندگی پیامبران،مکاشفه........

پیام های کوتاه
طبقه بندی موضوعی

Image result for ‫ایت الله سیستانی‬‎ Image result for ‫ایت الله بهجت‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫علامه قاضی‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎ Image result for ‫مرحوم هاشم حداد‬‎

کد اخبار

بایگانی
آخرین نظرات

ذکر و مراحل آن

دوشنبه, ۲۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۸:۰۵ ب.ظ

و اما در رابطه با ذکر: دوستی می‌گفت من در زمینه ذکر بسیار کتب مختلف (خطی – قدیمی و..) خواندام و اذکاری را که میگویم اذن استاد نمیخواهد و خطری ندارد ولی اذکار دیگر خطر ناک هستند.

هر ذکری مانند دارو است زیاد آن مضر است کم آن هم اثر خود را ندارد و ما اذکاری را بیان میکنیم که اجازه آنرا علما برای عموم داده باشند.

1.و در رابطه با مدتی که مشغول به اذکار است باید لبنیات کم بخورد لا اقل یک روز در میان بخورد و گوشت نیز کم بخورد لا اقل صبح و شام گوشت نخورد و اگر پدر و مادت تو را به خوردن لبنیات و ... امر نمودند اگر با صحبت نرم آنها را قانع نتوانستی بکنی باید به حرف آنها گوش دهی زیرا گوش دادن به حرف پدر و مادر از لبتیات کم خوردن اثرش بیشتر است.

2.ذکر بدون مراقبه فایده ندارد حتی اگر حال هم بیاورد زیرا این حال دوام نخواهد داشت.

3. ذکرها را باید هر روز به بگویی و یک روز این ذکر و روز دیگر سراغ ذکر دیگر نروی زیرا اینگونه اثر ندارد.

1. اعظم اسماء خداوند (حی و قیوم) است و  در طول شبانه روز باید تکرار شود و بعد از دعوت نباید گفتن این ذکر را قطع کرد و اما دعوت این ذکر به صورت ذیل است.

180 روز و در این مدت با مردم کم اختلاط کند  و کم خوردن را پیش گیرد و پیوسته روزه و با وضو باشد(منظور از پیوسته روزه به نظر من در این مدت زیاد روزه بگیرد روزه گرفتن 180 روز بسیار مشکل است و شاید درست هم نباشد) و تا میتواند در خلوت تکرار کند  و بیشتر در وقت سحر ذاکر باشد و شرایط دیگر بر خاتم نقره نقش کند(بر خاتم نقره نقش کردن و در دست کردن اثر دارد ولی نه اینکه بر نقره نقش نکنی اثر نبیبی) که از برکت این اسماء کار او به جایی میرسد که بر هر مرده دل نظر اندازد به شفقت دل او زنده گردد  و از نفس او بیمار شفا یابد و چوب خشک به نفسش میوه دار گردد و حالات عجیب و غریب که باید پنهان دارد آنرا و عدد تکسیر کبیر این دو اسم 3816 است و اگر نتواند  اینعدد را بیش از طلوع آفتاب تا برآمدن آفتاب بگوید از برامدن آفتاب تا استوا یک عدد تکسیر(3816) و نماز پیشیر تا نماز شام یک نوبت و از نماز شام تا وقت خواب یم نوبت که در طول شبانه روز 3 عدد تکسیر بخواند و بهتر است اینگونه بگوید (( یا حَیُّ یا قَیّوم ))  و معنی را در خاطر بگذراند تا زود اثر کند.          

2.(( لا اِلهَ اِلاّ اَنْت سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ مِنَ الظالِمین)) که بهترین اذکار است و برای پاره کردن حجابها و نورانیت دل هنگام فراقت مثل راه رفتن تکرار این ذکر و گذراندن معنی آن از سر است و اگر تا یک سال در سجده مداوت شود به تعداد 400 بار (هرچه بیشتر بگویی بهتر است) برای باز شدن چشم برزخی و موجب تجرد روح از جسم و اتصال به ارواح است.                                   

آیة الله کشمیری تعداد این ذکر را 400 بار . و کسانی که میخواهند به مرتبه کمال برسند3000 بار و فرمود به خدا قسم بعد از این راهی نیست ((یعنی اگر تو یک سال در سجده این ذکر را بگویی بعد از این راهی است سرازیری که دیگر سخت و مشکل برای تو نیست سلوک الی الله)                    

بهتر است شب و هنگام خلوت تکرار کنی و خود را در زندان طبیعت و کثرت بیبنی و معنی آنرا از سر بگذرانی و به این معنی نیز توجه داشته باشی اینگونه که ((پاکی تو ای خدا که ظلم کنی  من خودم به خودم ظلم کردم و نفسم را در این مهالک قرار دادم))

3. ذکر ((لا اله الا الله)) که علامه طباطبایی فرموده اند تا 40 روز به طرف صبح با توجه تام مرتبه 1000بگویی که حس و حال بندگی از این راه به دست می آید.

4. نمازی است که امام رضا (ع) فرموده است :هر که نیمه شب برخیزد وضو سازد و دو رکعت نماز بخواند و دست ها را به سوی آسمان بلند کند و 100 مرتبه بگوید (یا حق) و به این نماید هر شب دل او نورانی گردد و صفای باطن و جلالیت قب به جایی رسد که ضمیر مردم بر وی منکشف گردد.

5. امام رضا (ع) فرموده است:در وقت زوال هر که 170 بار بگوید (القدوس) دل وی صاف گردد و از شر نفس و وسوسه شیطان امان یابد.

 6. امام رضا (ع) فرموده است: هر سالک که قبض بود و فتح نشود در ریاضت و طالب مراتب است به این اسم مداومت نماید ابواب سیر وسلوک بر وی منکشف میگردد (( المجید)).

گفتن اسماء چند نوع است که نوع اول این است که گوی مثلا (المجید) و نوع بعدی که بهتر است و زودتر نتیجه میدهد این است که بگویی مثلا‌(یا مجید)

7. امام رضا (ع) فرموده است: هر که بعد از غسل 100 نوبت بگوید بر باطنها مشرف گردد.

حتما باید هنگام گفتن ذکر معنی آنرا از سر بگذرانی.

8. امام رضا (ع) فرموده است: هرکه نفس اماره بر وی غالب باشد  و بخواهد انرا مطیع کندبه وقت خواب هر دو دست را به سینه گذارد و 100 نوبت بگوید ((یا ممیت)) و بعد آنقدر بگوید تا خوابش ببرد حق تعالی نفس او را مطیع گرداند.

این اذکار با یک شب گفتن زیاد اثر ندارد باید هر شب و حد اقل تا 40 شبانه روز مداومت کنی.

9. ذکر (الحلیم) اگر کسی بعد نمازها مداومت کند  82 مرتبه بگوید از خوی بد مثل حسد کبر بخل پاک گردد.

10. «یا تَوّابُ» و اگر کسی را وسوسه شیطان تفرقه رساند و حضور قلب در عبادات نتواند بکند، در میان فرض و سنّت نماز صبح 100 بار بخواند تا از آن بلیّه نجات یابد. و خداوند دل او را نور معرفت می‌دهد. و اگر مداومت کند از اهل قلوب شود.

11.بعد از نماز صبح جهت صفای قلبی 267 مرتبه ذکر ((یا نور )) رابگو.

12. به مدت 40 روز هر روز 41 مرتبه «یاحَیُّ یا قَیّومُ لااله‌اِلّا اَنْتَ اسْئَلُکَ اَنْ تُحْییَ قَلْبی بنور مَعرفَتُکَ یا الله» که دل را پاک و قلب را پاک می‌کند از کدورتها.

13. خواندن 100 مرتبه سوره قدر در شب جمعه و 100 مرتبه در عصر جمعه که بسیار در دل انسان اثر دارد و دل را نرم میکند و باعث حب و کین در راه خدا میگردد.

14. سوره انا فتحنا برای رفع حجب موثر است.

15. خواندن سوره انا فتحنا بعدد اسم جهت رفع غرور و باز شدن صدر اگر به عدد اسم نتوانستی لا اقل هر روز یک بار را دیگه بخوان.

16- ایه الکرسی –توحید – قدر – حمد

 

که هر کدام از آنها خواصی دارد که سالک می تواند بر حسب توانایی انجام دهد. مثلاایت الکرسی هر چه ورد کند موجب مکاشفات قرانی میشود و خیلی خواص دیگر –توحید روزی 1000 بار بخواند بجهت آسان  شدن امور دنیوی، زیاد شدن یقین ،نورانی شدن قلب و زیاد شدن رزق هر روز ورد کند – قدر روزی 1000 بار معنویت بسیار عجیبی می آ ورد، پاک شدن قساوت از قلب، پاره شدن حجابهای چشم و خیلی خواص عجیب دیگر هر روز ورد کند.

((نقل قول از رادیو جوان: 14/10/88:  (امام صادق علیه‌السلام فرمودند هر کس سوره حمد، توحید، قدر و آیت الکرسی را بخواند و رو به قبله دعا کند خدای عزوجل دعایش مستجاب فرماید))

حمد: هفتاد بار خواندن و هدیه کردن به پیامبرو ائمه جهت برداشتن سدها و انحرافات فکری و عملی در سیر الی الله , سالک و عنایات عجیب.

17.لا اقل خواندن زیارت جامعه کبیره هر هفته.

18. خواندن زیارت عاشورا هر روز.

19.عدد اسمت را با اسم الله که (66)  است بعلاوه نماید و آیه الکرسی  بخواند به نیت محبت با خداوند باریتعالی حداقل ماهی یک بار را بخوان

20. روزانه کمتر از 50 آیه قرآن مخوان.

21. ذکر حیات عقلها که معروف است را زیاد تکرار کن هر چه بیشتر بگویی بهتر است و از یک اریعین کمتر بگویی فایدا ندارد: (( یا حیُّ یا قَیوم. یا مَنْ لا اِله اِلا اَنت))

22.عدد اسم الم انشرح لک صدرک ماهی یکبار جهت شرح صدر.

23. صلوات زیاد فرستادن مخصوصا بهد از نماز عصر به صورت ( اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم)

24. ذکر ( لا حول و لا قوة الا با الله) برای رفع ریا عالی است.

25. دعای یستشیر هر صبح شام بسیار اثر دارد.

26. واما در رابطه با اسم اعظم:

از حضرت رضا علیه السلام ـ روایت است که: «بسم الله الرّحمن» نزدیکتر است به اسم اعظم خدا از سیاهى چشم به سفیدى آن2 و در «مجمع البیان» (در تفسیر سوره حشر) روایت شده است از حضرت رسول اعظم صلّى الله علیه و آله ـ که: اسم اعظم در شش آیه آخر سوره حشر است.

همچنین در «الکلم الطیّب» براى اسم اعظم نشانه هایى ذکر فرموده و مى گوید که اسم اعظم در پنج آیه از پنج سوره قرآن: بقره، آل عمران، نساء، طه و تغابن مى باشد.3

بعضى دیگر گفته اند: «الحی القیّوم» اعظم اسماء حسنى است.

و در «مصباح»، کفعمى فرموده است: دعاى «جوشن کبیر»، «مشلول» و «کمیل» از دعاهایى است که وجود اسم اعظم در آنها روایت شده است.

و در بعضى روایات دیگر از حضرت رضا علیه السلام ـ روایت شده است: «العلى العظیم» اسم اعظم است; چون خداوند اعلى بر همه چیز، اعظم از هر چیز است.4

«صدوق» در «ثواب الاعمال» از حضرت صادق علیه السلام ـ روایت فرموده است که: اسم اعظم خدا در سوره «فاتحة الکتاب» به طور پراکنده وجود دارد; یعنى حروف آن، همه در این سوره است.5

ورود در این راه به قصد کسب قوّه و قدرت و استفاده از آثار اسم اعظم براى مقاصد دنیوى و این که به واسطه آن به دست شخص، عجایبى اظهار شود، خود باعث حجابى مى شود بین انسان و خدا و سبب کدورت باطن و منافى با اخلاص و صفاى قلب است.

و نیز ((الله الصمد)) بی شک اسم اعظم است.

ولی باز بهترین اذکار ذکر ((یا حی یا قیوم)) و ذکر یونسیه است.

 

 

در مورد ذکر یونسیه: یکی از خواص مهم این ذکر فرموده خداوند متعال است آنجا که میفرماید (نجیناه من الغم) آیة الله کمپانی فرموده است نجات از غم هیچ زمانی حاصل نمیشود مگر حب دنیا در دل انسان نباشد پس در واقع فرموده (نجیناه من الغم) همان خارج کردن حب دنیا از دل است و این ذکر مثل ذکر شریف (لا اله الا الله) سنگین نیست که هرکس توان آن را نداشته باشد و خود این ذکر باعث فقر نمیشود و علت فقری که میگویند ممکن است این باشد که انسان با گفتن این ذکر حب دنیا از دلش خارج شود در اینصورت کمتر به دنبال دنیا میرود و در اینصورت باعث فقر میشود و هیچ یک از عرفا برای این ذکر خواص سنگین مثل فقر و.... ذکر نکرده اند و فرموده اند همه میتونند آن را بگویند و عوارضی ندارد مگر (کل احمد آقا) که فرمود مدامت کند هر که بر ذکر یونسیه و با تمام وجود بگوید و مردانه پای حرفی که میزند بایستد خداوند او را در دریایی از فشارها و ریاضت ها رها میکند تا ظرف وجودش را از خودش لبریز کند و همانطور که گفتم فقط (کل احمد آقا) معتقد است این ذکر این خواص را دارد و بیشتر علما به این ذکر سفارش میکنند و عددی که برای این ذکر فرموده اند 400 ، 1000 ، 3000 ، 4000 ، 7000 مرتبه است ولی 400 مرتبه برای همه است و آیة الله قاضی فرموده در کنار این ذکر باید قرآن خوانده شود و بهترین موقع این ذکر از نماز عشا تا اذان صبح میباشد.
در مورد ذکر (لا اله الا الله): هیچ ذکری به پای این ذکر نمیرسد و در روایت آمده در روز قیامت مردم دوست دارند به دنیا برگردند و یک (لا اله الا الله) بگویند و متأسفانه اشتباهی که ما میکنیم این است که اگر الان یه تسبیح (لا اله الا الله) بگیم فقیر میشیم ولی این طور نیست و علامه حسن زاده فرموده اگر سالکی بدان! طی مراحل و قطع منازل جز به گامهای نفی و اثبات میسر نیست و این معنی جز در کلمه (لا اله الا الله) یافت نمیشود اهل الله گفته اند هیچ نوع از انواع اذکار و عبادات در ترقی درجات و مقامات معنوی اثر این کلمه طیبه را ندارد (پایان سخن علامه) و نیز علامه طباطبایی فرموده 1000 مرتبه در طرف صبح (بعد از نماز صبح بهتر است) ذکر (لا اله الا الله) تا 40 روز و در ادامه فرمود حال بندگی از این راه به دست میآید (پاپان سخن علامه) حداقل این ذکر در روز 100 مرتبه است و عدد این ذکر 1200 مرتبه است و عدد کبیر این ذکر 7000 مرتبه است و اگر میخواهی این ذکر را متعادل کنی باید همراه با آن ذکر (استغفار) را بگویی که آنرا متعادل میکند و در قرآن آمده (لا اله الا الله) و ( استغفار) بهترین عبادت هستند و به نظر من فقری که علما میگویند فقری نیست که بروی گوشه خیابان گدایی بلکه کمی روزی است و اگر از این ذکر میترسی به حرف (کل احد آقا) گوش کن که فرمود صلوات اعظم اذکار است و این ذکر چکیده ذکر (لا اله الا الله) است و همان خاصیت را نیز دارا میباشد ولی با این تفاوت که صلوات با پنبه سر میبرد(یعنی احساس عوارض مثل فقر و...نمیکنی) ولی (لا اله الا الله) با شمشیر.

  • العبدعلی اکبر